Navikli smo da su i ne razmišljamo baš često o njima. Ipak, novinarka “Hafington posta” pozabavila grudima i tom prilikom je otkrila zanimljive, iznenađujuće činjenice o njima.
Ljudske dojke se razlikuju od svih drugih dojki
- Ljudi su jedini sisari kod kojih se dojke razvijaju u pubertetu i trajno zadržavaju uvećani oblik. Ženke svih drugih primata imaju ih samo kada su im potrebne. Njihove mlečne žlezde rastu u vreme dojenja i nestaju posle odbijanja potomstva od sise.
U poređenju s drugim organima, prilično se kasno razvijaju
- Iznenađuje činjenica da su dojke organi koji se poslednji razvijaju u našem telu. Za razliku od, recimo, mozga i jetre, koji su već formirani na rođenju, grudima treba mnogo više vremena da se razviju. “Dojke se razvijaju u pubertetu, takoreći ni iz čega”, objašnjava Florans Vilijams, autor knjige “Dojke: Prirodna i neprirodna istorija”.
Nisu iste
- Ako ste pomalo zabrinuti zato što vam gornji deo bikinija ne stoji jednako sa obe strane, opustite se. Po pravilu, jedna dojka je u proseku 39,7 milimetara veća od druge.
Omogućile su nam komunikaciju na višem, složenijem nivou
- Dr Olaf Oftedal sa instituta “Smitsonian” tvrdi da su se viši nivoi razmišljanja – uključujući govor i učenje – razvili zahvaljujući dojenju, jer su tada majka i beba uspostavile posebno blizak međusobni odnos. Neki naučnici veruju da je oblik ljudske dojke uticao na razvoj nepca i oralno-motoričkih sposobnost bebe, a time i na sposobnost oblikovanja reči.
Mogu da “unazade” muškarce
- Istraživanja su pokazala da muškarci loše rešavaju testove kognitivnih sposobnosti posle posmatranja slika žena sa velikim grudima. Ove slike su ih toliko zaokupile da nisu mogli da se koncentrišu na rešavanje testa.
Verovatno su se razvile da bi svi bili zadovoljni?
- Mnogi smatraju da je ova ženska karakteristika razvila kroz proces seksualne selekcije – ili zato što su obdarenije žene češće imale seksualne odnose sa polno sposobnijim partnerima, čime su se povećali izgledi za nasleđivanje ove karakteristike.
- Prema najnovijoj hipotezi, naše dojke su se razvile prirodnom selekcijom – ili zato što su imale mnogo značajniju ulogu nego da učine žene atraktivnijim. Evo kako to objašnjava Florans Vilijams: “U pubertetu i kasnije morale smo da budemo deblje da bismo proizvodile bebe; naše masne naslage su proizvele estrogen, a pod uticajem estrogena su nam porasle grudi, jer su tkiva na tom mestu pogodna za to.” Ako prihvatimo ovo tumačenje, dojke su samo “nusproizvod stvaranja naslaga masti”, ali je ta mast ključ opstanka vrsta poput naše, jer, za razliku od drugih primata, nemamo krzno da greje bebu.
Razvijaju se sve ranije
- U proseku, grudi se razvijaju punih godinu dana ranije nego u prethodnoj generaciji. Verovatno ste čuli da je to zbog širenja gojaznosti, ali Florans Vilijams ističe da se i mršavije devojčice ranije razvijaju. Hemijska sredstva u hrani i preparatima za ličnu higijenu koja oponašaju estrogen takođe igraju određenu ulogu.
Pune su zdravih sastojaka…
- Majčino mleko je savršena prirodna hrana. Ono sadrži vitamine, minerale, proteine i masti, koje su neophodne bebi za razvoj, ali i antitela za jačanje imuniteta, probiotike i ostale supstance koje štite od salmonele i ešerihije koli, ali i dijabetesa i raka. Osim toga, sadrže endokanabinoide, slične molekulima kanabisa, koji pomažu bebama da se opuste i sprečavaju njihovo prejedanje.
… ali imaju i loših strana
- Nažalost, dojke usled masnog tkiva “apsorbuju zagađivače kao sunđeri”, piše Vilijamsova. U današnje vreme, dojke apsorbuju potencijalno toksične hemikalije, kao što su supstance protiv zapaljivosti, pesticidi, živa, olovo, raketno gorivo, polihlorovane bifenile, fungicide i sl. Neki od njih ostaju u telu godinama, pa čak i decenijama.
Posebno su podložne razvoju tumora
- U 2008. godini, rak dojke je dijagnostifikovan kod više od 1,3 miliona žena, a procenjuje se da će do 2020. taj broj porasti za 26 odsto. Postoje tri glavna razloga zašto rak napreduje u dojkama: ovi dinamični organi proizvode nove ćelije tokom celog života; industrijske hemikalije skladište se u masnom tkivu dojke; i dojke su pune receptora hormona i hormona koji hrane ćelije raka.
Izvor: Blic-Žena