Friday, November 22, 2024
HomeGreen5 lakih načina da razbijete stres

5 lakih načina da razbijete stres

Verovatno nismo dizajnirani za konstantne izvore stresa koji su deo modernog življenja. Dnevni saobraćaj, zvukovi, tapkanja, zujanja, a da ne pominjemo 24-časovne vesti, mogu da poljuljaju našu odlučnost da ostanemo mirni i učine da se osećamo napeto i iscrpljeno. Kako se okolina i ponašanje pretvaraju u biološke faktore?  
U stresnim situacijama naš mozak reaguje tako što telu šalje signale da li da se napne ili opusti. Kad na dnevne stresove reagujemo preterano naše telo luči više adrenalina nego što je neophodno. Takvim reakcijama gubimo smirujuće hemikalije koje su nam potrebne kako bi raspoloženje i um ostali mirni, a misli, osećanja i ponašanja integrisani i razumni.
Prevencija nam pomaže da tokom dana izgradimo male trenutke mira iz kojih možemo da crpimo energiju kad osetimo da tenzija raste. Stručnjaci nas savetuju da u toku dana pravimo okrepljujuće male pauze, kako bismo povećali unutrašnji mir i podsetili sami sebe da život nije konstantna trka, da će većina stvari biti urađena i da će se neke stvari koje nas brinu rešiti same od sebe.
KAD IMATE JEDAN MINUT

  • Stavite ruke odmah ispod pupka kako biste osetili nežno pomeranje stomaka gore dole dok dišete. Udahnite polako. Napravite pauzu i izbrojte do tri. Izdahnite. Napravite pauzu i opet izbrojte do tri.
  • Nastavite duboko da dišete ceo minut praveći pauze od tri sekunde prilikom svakog uzdaha i izdaha. Alternativa je da, dok udobno sedite, nekoliko sekundi sporo i duboko dišete ponavljajući sebi pri svakom udahu „ja sam “, a pri svakom izdahu „miran“. Ponovite ovaj postupak dva do tri puta i osetite kako vam se celo telo opušta u udobnosti stolice.

KAD IMATE DVA MINUTA

  • Polako brojite od 10 do nula. Sa svakim brojem udahnite i izdahnite. Na primer, polako udahnite izgovarajući „10“, pa polako izdahnite. Pri sledećem udahu recite „devet“, i tako nastavite.
  • Ako osećate vrtoglavicu, brojite sporije, kako bi vreme između udaha bilo što duže. Kada dođete do nule, trebalo bi da se osećate opuštenije, a ako to nije slučaj, ponovite vežbu.

KAD IMATE TRI MINUTA

  • Dok sedite, odahnite od svega što radite i proverite tenziju u svom telu. Opustite facijalne mišiće i dozvolite vašoj vilici da se opusti i lagano otvori. Opustite ramena. Dozvolite da vam ruke padnu sa strane. Dozvolite šakama da se opuste tako da među prstima ima prostora. Nemojte prekrštati noge, držite ih rastavljenim i udobno utonite u stolicu.
  • Osetite kako vam potkolenice i listovi postaju teži, a stopala puštaju korenje u pod. Kada ste sve to uradili, polako udahnite i izdahnite. Pokušajte da se sa svakim izdahom opustite još više.

KAD IMATE PET MINUTA

  • Probajte da izmasirate sami sebe. Kombinacija dodira uspešno otklanja napetost mišića. Probajte blage udarce ivicom ruke, prstima ili raširenim dlanovima. Stavite vrhove prstiju na mišićne čvorove. Gnječite mišiće u dugim blagim zamasima. Ovakvu masažu možete primeniti na bilo koji deo tela koji možete da dohvatite. U ovako kratkom tretmanu, probajte da se fokusirate na glavu i vrat.
  1. Počnite stiskajući mišiće na zadnjem delu vrata i ramenima. Labavo formirajte pesnicu i počnite sa brzim pokretima gore–dole sa strane i na zadnjem delu vrata. Zatim palčevima pravite male krugove po potiljku. Polako masirajte ostatak glave vrhovima prstiju. Zatim prstima pritisnite lobanju i pomerajte kožu od napred prema pozadi i ka stranama.
  2. Sad izmasirajte lice. Napravite niz malih krugova palčevima ili vrhovima prstiju. Posebnu pažnju obratite na slepoočnice, čelo i vilične mišiće. Srednjim prstima izmasirajte koren nosa i polako preko jagodica pređite na slepoočnice.
  3. Na kraju zatvorite oči. Spustite ruke blago na lice i lagano dišite nekoliko trenutaka.

KAD IMATE DESET MINUTA

  • Pokušajte da stvorite slike u glavi. Počnite tako što ćete se udobno smestiti u mirnoj prostoriji. Nekoliko minuta dišite duboko. Sad zamislite sebe na mestu koje podstiče lepe uspomene. Kakav miris osećate: težak miris ruža u vrelom danu, svež jesenji vazduh, zdrav miris sveže pečenog hleba? Šta čujete? Upijte boje i oblike koji vas okružuju.
  • Fokusirajte se na čulna zadovoljstva: dodir nežnog vetra, sveža trava koja vam golica stopala ili slani miris i ritmični udari okeana. Pasivno posmatrajte nametljive misli, a onda se polako udaljavajte od njih, okrećući se ka svetu koji ste stvorili.
  • Ovaj isključivo unutrašnji proces zaista može da umiri um, tako da odgovor na stres može da bude prekinut pre nego što izazove reakciju tela.

 
Izvor: Blic-Žena

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja