Friday, November 22, 2024
HomeBlueBIRN debata: „Kako do boljeg sistema zaštite prava pacijenata?“

BIRN debata: „Kako do boljeg sistema zaštite prava pacijenata?“

BIRN Srbija organizovao je panel diskusiju na temu boljeg sistema zaštite prava pacijenata u okviru projekta praćenja politika Vlade Srbije u oblastima ekonomije, zdravstva, prosvete i borbe protiv korupcije.
Tanja Maksić iz BIRN Srbija rekla je da je monitoring rada Vlade pokazao da su do sada ispunjena ona predizborna obećanja koja se odnose na dostupnost zdravstvene zaštite, proširenje liste besplatnih lekova i finansijsku pomoć trudnicama.
‘’Kada je reč o Zakonu o zaštiti prava pacijenata, on kao takav nije eksplicitno najavljen u predizbornoj kampanji, ali je pomenut u ekspozeu premijera. Podsećam i da je Srbija jedina zemlja u regionu koja nije usvojila ovaj zakon’’, kaže Maksić. Ona je dodala i da su nacrtom detaljno definisana prava pacijenata, ali ne i njihova zaštita, kao ni sankcije i odgovornost za one koji ih prekrše.
’’Predlog zakona o zaštiti prava pacijenata naći će se pred Vladom Srbije krajem marta ili početkom aprila, dok bi Skupština taj zakon trebalo da usvoji tokom prolećnog zasedanja’’, rekao je Periša Simonović, državni sekretar Ministarstva zdravlja.
Radmila Ivanek, specijalni savetnik ministra zdravlja, rekla je da je višemesečna javna rasprava pomogla da se popravi tekst zakona i da se on značajno razlikuje od prethodnog. ’’Pored postojećih 11 prava u nov zakon inkorporirano je još 8 prava. Među njima su pravo na preventivne mere, pravo na kvalitet pružanja zdravstvenih usluga, pravo na drugo stručno mišljenje, pravo na bezbednost pacijenata, prava dece u stacionarnim zdravstvenim ustanovama i druga’’, istakla je Ivanek.
Najviše polemike izazvao je institut Zaštitnika prava pacijenata i njegovo izmeštanje u lokalnu samoupravu. Novim zakonom predviđa se da oni ubuduće ne budu više u zdravstvenim ustanovama već pri gradskim opštinama, kao i to da će naziv Zaštitnik biti zamenjen Savetnikom za prava pacijenata. Kancelarija Zaštitnika građana Srbije podržala je donošenje Zakona ali i ukazala na neke od nedostataka dosadašnjeg rada Zaštitnika pacijenata.
’’Problem je što Zaštitnik u okviru zdravstvene institucije obavlja i niz drugih pravnih poslova, zato je bitno da to bude neko kome će to biti osnovna delatnost. Takođe je važno urediti čitavu proceduru rada, jer smo se u praksi susretali sa situacijama da se njegova uloga svodi samo na prosleđivanje žalbe i odgovora između pacijenata i doktora’’, rekla je Gordana Stevanović, predstavnik kancelarije Zaštitnika građana Republike Srbije.
Marina Mijatović, direktorka  nevladine organizacije Pravni skener, ne slaže se sa novim nazivom Savetnik, jer uloga ovog instituta nije samo da savetuje, već pre svega da štiti prava pacijenata. Ona je dodala i da je neophodno detaljnije regulisanje postupka pred Zaštitnikom, uređenje samog sankcionisanja i postojanje pouke o pravnom leku, jer pacijenti nisu dovoljno upoznati sa svojim pravima.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja