Monday, November 25, 2024
HomeOrangeFirentinska Kožarska škola privlači turiste

Firentinska Kožarska škola privlači turiste


Ne samo zbog Đotovih freski, spomenika Dantea, Galilea, Leonarda, Mikelanđela i Makijavelija, već i zbog Kožarske škole, smeštene na istočnoj strani, crkva Santa Kroče iz XIII veka nezaobilazna je tačka turista. Sve više turista i kupaca prilikom boravka u Firenci, obilazi i čuvenu Kožarsku školu, koja izrađuje predmete od kože na tradicionalni način.
Ovaj deo grada je sinonim za firentinsku kožarsku industriju još iz srednjovekovnih vremena. Godine 1950. franjevci iz crkve Santa Kroče odlučili su da osnuju kožarsku školu, u kojoj će siromašna deca moći da nauče ovaj zanat od tadašnja dva poznata majstora, Marčela Gorija i Silvana Kazinija. Sveštenici su šegrtima ustupili svoju spavaonicu ukrašenu freskama.
Danas školu vodi Laura Gori, ćerka jednog od prva dva nastavnika, zajedno sa svojim sestrama Frančeskom i Barbarom, i sinom Tomazom. Njena porodica nastavlja da prenosi znanje učenicima i da proizvodi kvalitetne proizvode od kože: novčanike, tašne, futrole za naočare, kaiševe, koji se prave od teleće, zmijske i nojeve kože, kože raže, aligatora i nape. Svi proizvodi nose ugraviran zaštitni znak – zlatni ljiljan, i sve se pravi ručno.
Turisti prilikom obilaska radionice mogu da posmatraju samu proizvodnju, ali i da se uključe ukoliko požele. Održavaju se različiti kursevi koji traju tri sata ili nedelju dana.
Među najfinije radove spadaju asesoari koji se pletu od jagnjeće kože (omiljeni stil modne kuće “Botega Veneta”). Ženski novčanik od crne, smeđe, sive, maslinasto zelene ili narandžaste boje košta 126 evra. Ukoliko želite zlatni monogram, doplatićete dva evra, dok ista takva tašna košta 479 evra. Torbe, tzv. “shopper bag”, omiljeni oblik “Luja Vitona”, košta 442 evra.
Ako vas drške ili neki dodaci i ukrasi na torbama ove škole podsećaju na Gučijeve, to ne znači da je reč o krađi dizajna. Reč je samo o uticaju iste tradicije. Naime, Gučo Guči osnovao je svoju kompaniju u Firenci deceniju pre nego što je Marčelo Gori osnovao svoju školu.
“Škola još uvek odiše atmosferom renesansne radionice”, objašnjava Laura Gori. “Mi u Firenci još uvek tako radimo. Proizvodimo robu visokog kvaliteta po uzoru na stare zanatlije. To i jeste Firenca. Ona nije samo niz zgrada i muzeja, već i grad u kome se neguju razne ručne veštine, talenti, umetnost i zanati, koji se prenose s kolena na koleno.”
Stoga ne čudi što su njihove proizvode obožavale Grejs Keli, Ketrin Hepbern, Odri Hepbern, a danas Gvinet Paltrou, kao i članovi britanske, švedske i japanske kraljevske porodice.
Izvor: Super odmor

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja