Čaša vina dnevno pomaže vam da unapredite svoje memorijske sposobnosti, kao i da bolje učite. Ipak istraživanja pokazuju da ovo „pali“ samo posle srednjeg doba i u „samo“ 80 posto slučajeva. Za manje srećnih 20 procenata, redovno konzumiranje alkohola, ubaciće njihove kongitivne sposobnosti u rikverc, jer u svom DNK nose APOE e4 gen, koji je povezan sa Alchajmerovom bolešću.
Studija kaže da postoji nekoliko mehanizama u telu koji mogu da objasne vezu između alkohola i sposobnosti da bolje mislite. Ovo uključuje antiinflamarorna dejstva alkohola, tako da umerenom konzumacijom možete da se zaštitite od demencije, moždanog udara, dijabetesa i koronarne bolesti srca.
Ova studija, koja je obuhvatila 619 penzionera, od 69 do 92 godine, obavljena je u Framingamu, Masačusets, a počela je davne 1948. godine. Njihove navike u konzumiranju i kongitivne sposonbnosti praćene i beležene su od srednjeg doba do danas. Najbolji rezultati pokazali su se kod ljudi koji su pili između sedam i četrnaest pića nedeljno.
-Svako reaguje drugačije, ali svi treba da znaju da preterana konzumacija dovodi do izazivanja i pogoršanja zdravstvenih problema – kažu naučnici koji su radili istraživanje.
Izvor: 24sata