Organizacija Fudvoč stalno nervira lobiste industrije životnih namirnica. Glavne optužbe glase 1) podaci na pakovanjima hrane dovode u zabludu i 2) industrija nije zainteresovana za zdravlje potrošača.
U poslednjem objavljenom istraživanju Fudvoč je „opleo“ proizvođače kukuruznih i drugih pahuljica koje se reklamiraju kao idealan doručak za decu, navevši da su u pitanju „slatkiši zamaskirani sa malo muslija“; u svakom drugom pakovanju ima najmanje 30 odsto šećera, a četiri od pet proizvoda sadrži više od 20 odsto šećera.
Udeo šećera od deset odsto nema ni šest odsto „pahuljastih“ proizvoda – testirane su ukupno 143 vrste pahuljica čiji proizvođači se u reklamama ciljano obraćaju deci. Ali, varke sa ovom vrstom proizvoda samo su mali deo trikova kojima pribegava industrija i koje Fudvoč neumorno razotkriva i osuđuje.
Sada lobi industrije namirnica „uzvraća udarac“, o čemu nemačke novine pišu uglavnom kritički, kao na primer Frankfurter rundšau, koji prenosi da su se lobisti „Saveza za životne namirnice“ od optužbi udruženja za zaštitu potrošača do sada branili „groteskno neuviđavno“, a da „bi sada branšu trebalo da zastupa jedno novo udruženje“.
Proizvođači hrane kreću u ofanzivu
„Bila je to neka vrsta grupne terapije, kada su se početkom maja sastali predstavnici velikih i malih proizvođača namirnica, istraživači tržišta, političari i naučnici, i to u jednoj šik-palati u berlinskom kvartu muzeja.
Gosti su izneli svoje viđenje pitanja: zbog čega su proizvođači hrane na meti javnih kritika? (…) Ispred palate, protestovali su najžešći kritičari branše životnih namirnica: aktivisti Fudvoča. Glavno saznanje sa kongresa jeste da javnost pogrešno razume proizvođaće namirnica. Samo tu i tamo je mogao da se čuje i poneki glas o tome da ni sami proizvođači ponešto pogrešno radili. Svi su bili složni u oceni da treba poboljšati komunikaciju.
Sada je brašna osnovala udruženje pod imenom Privreda životnih namirnica. Ono bi, prema izjavama jednog učesnika konferencije, trebalo da stručno informiše javnost o proizvodnji, prodaji i reklamiranju životnih namirnica. Proizvođači kreću u ofanzivu.“
Sada čak i sindikati učestvuju
U novom udruženju će se nalaziti „predstavnici industrije, fabrika, trgovci i sindikati. Takvog udruženja do sada nije bilo. Naprotiv, interesi branše su zastupani po mnogobrojnim savezima koji su delom zastupali sasvim različite pozicije.
Sada su čak i sindikati u ekipi. Doduše, sindikat NGG (ishrana, užitak, ugostiteljstvo), doduše, nije želeo da se izjasni o svojim zadacima unutar udruženja. U upravi udruženja se, između ostalih, nalaze i šef Nestle dojčlanda Gerhard Bersenbrige, šef Edeke Markus Moza i žef Zidcikera Volfgang Her. Bersenbruge je bio i pokretač i domaćin susreta predstavnika branše održanog ranije – u maju.“
Prozvana i nauka
Berliner cajtung piše o jednom drugom problemu na tržištu hrane koji je takođe izbio na videlo angažovanjem organizacije Fudvoč. „Margarini sa biljnim sterolima trebalo bi da snižavaju nivo holesterola u krvi. Da li su oni dobri za srce i da li zbog svog sastava zapravo treba da se prodaju u apotekama – drugo je pitanje. Jedan proizvođač se našao pred sudom.
Za Fudvoč, situacija je jasna. Samoproglašeni spasioci ishrane smatraju da je prodavanje margarina sa biljnim sterinima u samoposluzi – neodgovorno. Fudvoč je čak tužio firmu Unilever – on tu firmu optužuje da zataškava rizik za zdravlje koji predstavlja margarin Becel proaktiv, koji se prodaje već 12 godina.
U sudskom postupku veliku važnost će imati svedočenje profesora Hans-Ulriha Klera. On je u jednom saopštenju utvrdio da, sa naučne tačke gledišta, nema indicija da proizvodi sa biljnim sterinima imaju neželjena dejstva.“
Rezultata još nema
„Spor oko margarina koji spuštaju nivo holesterina nije sasvim nov. Tako je organizacija za zaštitu potrošača Štiftung varentest još 2002. saopštila da se Becel proaktiv intenzivno reklamira i da se de facto radi o medikamentu – a da pri tome na pakovanju nisu navedene kontraindikacije.
No, otada se nije mnogo toga desilo. (…) Fudvoč je firmi Unilever uputio zahtev da svoje margarine koji spuštaju nivo holesterola povuče iz samoposluga i prodaje samo u apotekama – i to bez obzira na odluku suda (koja se čeka 5. oktobra).
Izvor: B92