“Majkrosoft” je najavio najveći proboj u oblasti mašinskog prevođenja u proteklih 30 godina. Korišćenje tehnike poznate kao Duboke neuronske mreže, koja mašini omogućava da uči po modelu ponašanja ljudskog mozga, daje bolji prevod nego ikada ranije, a podaci o korisnikovom glasu se koriste da bi se on ponovo uobličio na drugom jeziku.
Šef “Majkrosoftovog” odeljenja za aistraživanja obratio se publici svojim glasom, ali na kineskom
Šef “Majkrosoftovog” Odeljenja za istarživanja Rik Rašid je ovu zadivljujuću novu tehnologiju prošlog meseca prikazao u kineskom gradu Tianjinu, na prezentaciji “Majkrosoftovih” istraživanja kompjuterske tehnologije za 21. vek u Aziji, tako što se okupljenoj publici obratio na mandarinskom kineskom – a pritom i svojim sopstvenim glasom.
Istraživanja u oblasti kompjuterskog prepoznavanja govora sprovode se već oko 60 godina, ali sve do nedavno i najbolji sistemi su imali procenat greške od 20-25 odsto, što je značilo da je pogrešna svaka četvrta ili peta reč.
Novom metodom, stopa grešaka je smanjena za oko 30 osto u odnsou na pređašnju, što znači da je pogrešna samo svaka sedma ili osma reč.
Sistem trenutno obezbeđuje pisani i audio prevod, a pogrešna je tek svaka sedma ili osma reč
Sistem prevodi u dve faze: najpre nalazi reči stranog jezika koje odgovaraju izgovorenima, a zatim od njih formira tekst u skladu sa sintaksom željenog jezika, sa mnogo većom preciznošću nego do sada.
Najveći proboj, međutim, predstavlja mogućnost da se govornik na nekom skupu slušaocima obrati svojim soopstvenim glasom, i to na jeziku koji nikada nije učio niti ga razume.
Izvor: Blic