Saturnov najveći mesec Titan ima ogromno tropsko jezero i močvare od tečnog metana blizu svog ekvatora, pokazuju iznenađujuće nove fotografije koje je načinio orbiter “Kasini”.
– Otkrili smo prisustvo tropskog jezera površine od 2.400 kvadratnih kilometara, veliko poput Velikog slanog jezera u Juti, a dubooko najmanje metar – izjavio je vođa istraživanja Kejltin Grifit.
– Naš rad takođe pokazuje da postoji i niz manjih, plićih jezeraca, koja podsećaju na močvare na Zemlji, duboka do kolena – dodao je on.
Titan je jedini satelit u Solarnom sistemu koji ima značajnu atmosferu – mutnu izmaglicu organskih molekula, za koje neki naučnici misle da sadrži sastojke za život kakav poznajemo, piše “Nacionalna geografija”.
Ovaj mesec je takođe jedini u Solarnom sistemu, osim Zemlje, koje ima tečna tela na svojoj površini – prethodni podaci sa orbitera američke svemirske agencije NASA otkrili su stotine jezera u blizini hladnih Titanovih polova.
Sa temperaturama koje se na površini kreću oko -183 stepeni Celzijusovih, Titan je previše hladan da bi imao tečnu vodu. Umesto toga, jezera su ispunjena tečnim ugljovodonikom, poput metana i etana.
Naučnici misle da metan na Titanu ima ulogu kao voda na Zemlji, cirkulišući između atmosfere i površine.
Međutim, naučnici misle da novootkrivena jezera ne mogu da se objasne padavinama, jer niz isprobanih modela govori da veća tečna tela ne bi mogla da budu stabilna na tropskom pojasu.
– Bilo koja tečnost deponovana na tropskom pojasu brzo isparava i cirkulacijom prelazi na polove, gde se pojavljuju velika polarna jezera. Jezera na polovima je lako objasniti, ali ne i ove u tropima – kaže Grifitova.
Ona ipak dodaje da postoji mogućnost da podzemni izvor metana može poplaviti površinu i navlažiti tlo, stvarajući oaze na Titanu.
Izvor: Blic