Ljuljanje tela, vrtenje glavom ili lupanje glavom o rešetke kreveca dok beba leži može biti izuzetno uzmeniravajuće za roditelje. Opustite se, ovakvo ponašanje retko kada uzrokuje veću štetu po dete i većina dece prestane sa ovim noćnim navikama do 18. meseca.
Da li ste znali:
– Većina dece se vrti napred-nazad povremeno.
– Jedno od 5 dece ovu naviku često primenjuje. Niste sami.
Osnova
– Ljuljanje, vrtenje i udaranje glavom:
– česta je pojava i skoro uvek je bezopasna;
– jeste ritmično ponašanje;
– najčešće je tokom uspavljivanja, pre odlaska na spavanje ili kada se dete probudi tokom noći ili ujutru;
obično nestaje sa 18 meseci i može se nastaviti ređe tokom narednih meseci ili nedelja.
Vaše dete može:
– četvoronožni položaj i ljuljati se napred-nazad udarajući čelo u krevetac;
– sedeti u krevecu ili krevetu i baciti se unazad na uzglavlje;
– ležati na stomaku i udarati glavu i grudni koš u jastuk ili dušek;
– stojati ili sedeti u krevecu, držati se za drške kreveca i udarati glavom u njih;
– ležati na leđa i vrteti glavu levo-desno.
Ljuljanje obično počinje oko 6. meseca, dok vrtenje i udaranje glavom počinje oko 9. meseca. Dečaci imaju tri puta veću šansu da će udarati glavom nego devojčice. Neobično je da vidite ovakvo ponašanje posle 3. godine starosti.
Neki jednostavni saveti
Ako vaše dete raste i napreduje dobro u svim drugim aspektima, možda ćete odlučiti da stavite po strani ljuljanje, vrtenje i udaranje glave. Ovo ponašanje će eventualno samo od sebe nestati.
Evo nekih drugih saveta koje treba imati na umu:
– Probajte da ne obraćate pažnju na ovakvo ponašanje. Deca će verovatno ovakvo ponašanje ponavljati češće ako vide da izazivaju bilo kakve reakcije kod vas ili vas time teraju da uđete u sobu (čak iako ste ušli samo da bi rekli da prestane).
– Pre spavanja provedite puno vremena sa detetom u mirnim igrama. Pobrinite se da vaše dete oseti da je sigurno i voljeno, ako sumnjate da je rezultat takvog ponašanja detetov strah. Ako se dovoljno posvetite detetu, možda neće toliko imati potrebu za vama kada legne u krevet.
– Sklonite sve, iz kreveca i okolo, što može povrediti vaše dete. Ovo će sprečiti modrice.
Deca koja se ljuljaju, prevrću ili udaraju glavom tokom noći su obično pospana i prestaće sa ovakvim ponašanjem kada nastupi san. Deca koja nemaju teža oštećenja neće se ozbiljno povrediti ovakvim ponašanjem. Glavno oštećenje može biti na vašem nameštaju i zidovima.
Zašto to deca rade?
Ritmična ponašanja su utešna i umirujuća, čak i kod dece koja se normalno razvijaju. Možda ćete primetiti da vaše dete više puta ponavlja ovakvo ponašanje jer je imalo stresan dan (prvi odlazak u vrtić, preseljenje itd.). Ali samo po sebi, ljuljanje, klaćenje u četvroronožnom položaju, udaranje i vrtenje glavom ne znači da vaše dete ima emotivan problem.
Ako primetite ovakvo ponašanje u vremenu kada se dešavaju velike promene u životu vaše porodice, znači da vaše dete ima poteškoće da se navikne na promene. Provedite sve svoje slobodno vreme sa svojim detetom pružajući mu/joj sigurnost i utehu.
Ako ste zabrinuti zbog ovakvog ponašanja ili oko drugih područja razvoja vašeg deteta posavetujte se sa pedijatrom.
Izvor: Lepota i zdravlje