Friday, November 22, 2024
HomeBluePogledajte: Džinovska oluja prekrila Saturn

Pogledajte: Džinovska oluja prekrila Saturn

Letelica američke svemirske agencije NASA zabeležila je posledice retke, ogromne oluje na Saturnu u 2010/2011 godinu. Podaci otkrivaju rekordne smetnje u gornjoj atmosferi šeste planete od Sunca, dugo nakon što su iščezli vidljivi znakovi oluje, što ukazuje da je nevreme bilo silovitije nego što su naučnici prethodno mislili.
Crveni, narandžasti i zeleni oblaci (veštački obojeno) u Saturnovoj severnoj hemisferi ukazuju na kraj masivne oluje 2010/2011. Čak i kad su vidljivi znaci oluje počeli da nestaju, infracrvena merenja su i dalje pokazivala moćne efekte nevremena u Saturnovoj stratosferi.
Moćno pražnjenje olujnog vremena podiglo je temperaturu u Saturnovoj stratosferi na 150 stepeni Farenhajta iznad normale. Istovremeno, naučnici su detektovali veliko povećanje količine etilena, čije je poreklo misterija. Etilen, gas bez mirisa i boje, nije redovna pojava na Saturnu.
Naučnici svemirskog centra “Godard” opisali su neverovatno izbacivanje energije na prstenastoj planeti.
– Porast temperature je toliko ekstreman da je to neverovatno, posebno u delu Saturnove atmosfere gde je inače veoma stabilna. Da bi na Zemlji dobili temperaturnu promenu istog ranga, trebalo bi da iz sred Aljaske odete u vrelu pustinju Mohave – navela je vođa studije Brigit Hesman.
Oluja je prvi put detektovana 5. decembra 2010. na severnoj hemisferi Saturna i toliko je narasla da bi na Zemlji prekrila Severnu Ameriku od severa do juga i obmotala našu planetu više puta. Ova vrsta džinovskih poremećaja u vremenu na Saturnu se javlja svakih 30 zemaljskih godina, odnosno jednom u svakoj godini prstenaste planete.
Ovo je bila ne samo prva takva oluja koju je “Kasini” pratio u svojoj orbiti oko Saturna, već i prva koja je posmatrana na termalnim infracrvenim talasnim dužinama. To je omogućilo merenje temperature u Saturnovoj atmosferi.
Merenja objavljena u maju prošle godine otkrila su dva neobična “svetionika” – svetla područja u stratosferi sa vazduhom toplijim nego što je uobičajeno. Ovo je ukazalo na masivno otpuštanje energije u atmosferi. Nakon što su vidljivi znaci oluje počeli da blede, dva “svetionika” su se spojila. Temperatura ovih kombinovanih vazdušnih masa bila je viša od -64 stepeni Farenhajta.
– Ogromni skok etilena, generisanog u isto vreme, doživeo je vrhunac sa 100 puta više ovog gasa nego što su naučnici mislili da je moguće za Saturn – navela je Hesmanova.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=T3mTtvJ20nM
 
Izvor: Blic

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja