Spavanje je jedna od osnovnih bioloških potreba, a san ima veliki uticaj na ponašanje, raspoloženje i zdravlje. Kako kvalitetnim spavanjem možemo poboljšati svako područje života, tako ga nekvalitetnim spavanjem možemo i pogoršati. Donosimo vam tri mita o spavanju u koje ne treba da verujete.
Nedostatak sna može se nadoknaditi vikendom
Telo pamti manjak sna i ne može se lako vratiti u ravnotežu tokom vikenda ako ste cele radnje nedelje spavali premalo. Ljudi koji spavaju šest ili manje sati tokom radnih dana vikendom i dalje pokazuju znakove jake neispavanosti – razdražljivi su, skloni čestim promenama raspoloženja i imaju veći rizik od nastanka raznih telesnih upala.
Pospanost je jedini pokazatelj manjka sna
Čak i ako ne osećate pospanost, vaše kognitivne sposobnosti su smanjene u odnosu na dane kada spavate preporučenu količinu sna. Zapamtite da se vaše telo opušta tokom spavanja, a to opuštanje je važno za sposobnost savladavanja svakodnevnih obveza.
Umor je jedina posledica manjka sna
Hronična neispavanost šteti vašem psihičkom, fizičkom i emotivnom zdravlju. Istraživanja su pokazala da manjak sna povećava rizik nastanka različitih poremećaja, od gojaznosti do depresije. Takođe je dokazano da deca koja ne spavaju dovoljno, doživljavaju pogoršanje simptoma manjka pažnje, odnosno hiperaktivnog poremećaja.
Izvor: Lepota i zdravlje