Još sa lansiranjem prve generacije MacBook Air računara Apple je napravio ogroman pomak u svetu mobilnih mašina – doneo je ultra tanke, veoma lake i opasno brze računare, koji su za veoma kratko vreme osvojili potrošače širom sveta. Međutim, veliki problem prvih letača krio se u nešto sporijim brzinskim karakteristikama, koje su značajno poboljšane u drugoj generaciji.
Nakon toga krajem prošle godine usledila je treća generacija MacBook Air notebook-ova koja je donela aposlutno sve što jednom korisniku može da zatreba: odlične brzinske performanse (zahvaljujući SSD storidžima i brzim Intel procesorima), displeje istih performansi kao i kod MacBook Pro računara, sjajnu autonomiju baterija i profi tastature.
Vrhunske karakteristike pratila je i odlična prodaja koja je početkom tekuće godine toliko porasla da je umalo prestigla prodaju MacBook Pro mašina. To je bio dovoljan znak da je Air sazreo i da je vreme da se još ozbiljnije poradi na ovoj porodici računara. Naporan rad je usledio i tačno osam meseci od predstavljanja treće generacije lansirana je aktuelna četvrta koja je donela par sjajnih unapređenja o kojima ćemo detaljnije u nastavku priče.
Novi MacBook Air računari se fizički uopšte ne razlikuju od svojih prethodnika, šta više do detalja su isti, međutim hardverska konstrukcija im je daleko naprednija . Ponovo su aktuelne dve linije rešenja, zavisno od dijagonale ekrana (11.6 i 13.3 inča), a pošto smo vam mi već predstavili veće modele sada ćemo akcenat staviti na manje Air računare.
Maleni, al jaki!
Kada govorimo o MacBook Air 11.6 računarima prvo što moramo da istaknemo je prisutvo dva modela koja se suštinski jedino razlikuju u količini raspoložive skladišne memorije. Jači model ima fleš storidž kapaciteta 128GB (opciono moguća nadogradnja na 256GB), dok slabiji Air raspolaže sa 64GB memorije za smeštaj podataka. Oba rešenja su bazirana na novim dvojezgarnim Core i5 procesorima kompanije Intel čiji je radni takt podešen na 1.6GHz i imaju 2GB, odnosno 4GB ultra brze DDR3 radne memorije.
Za grafički podsistem takođe je zadužen Intel sa vojim HD 3000 čipom koji će vam od raspoloživog RAM-a uzeti 256MB za sopstvene potrebe. Mnogima će se ovakav potez učiniti kao sakaćenje mašina, međutim pri obavljanju svakodnevnih radnih poslova nema nikakvog zastoja,što isto važi i za aktivan rad sa najzahtevnijim Mac aplikacijama. Pravo blago 11-stica su moćni displeji sa LED pozadinskim osvetljenjem kojima je razolucija 1366×768 piksela. Isti nude kristalno jasnu sliku i maksimalno verno reprodukovane boje, tako brze akcione scene u novim filmovima izgledaju potpuno realno, a grafika besprekorno.
U pogledu konektivnosti MacBook Air 11.6 računari uopšte ne zaostaju za svojom većom braćom. I kod njih zatičemo dva USB 2.0 porta i Thunderbolt vezu koja postaje sve popularnija u svetu zbog izuzetno brzog transfera podataka. WiFi i Bluetooth adapteri se podrazumevaju i kako smo očekivali svoj posao obavljaju sjajno.
Tastature su preslikane sa većih mašina, a cool stvar kod njih je prisustvo pozadinskog osvetljenja, pa tako sada i u najvećem mraku možete mirno kuckati tekstove i surfovati internetom. Multi-Touch trackpad je pak sa druge strane nešto kraći, ali to je bila neminovnost, obzirom da su i same mašine manje. Celu priču upotpunjuje implementacija Facetime Web kamerice sa kojom potpuno besplatno možete komunicirati sa svim ostalim vlasnicima Mac računara i iOS baziranih gedžeta.
…i na kraju
Došli smo i do kraja ove druge priče o MacBook Air računara u kojoj smo pokušali da vam približimo sve prednosti manjih Air mašina. Kao što i sami možete zaključiti one po karakteristikama uopšte ne zaostaju za svojom jačom braćom. Laki, veoma brzi i sjajni u svim situacijama, Air 11-stice će biti vaši verni i pouzdani saputnici gde god da krenete!
Cena (sa PDV-om): od 97.690,00 dinara
Kontakt: Apcom, www.apcom.rs/prodavci