Svaki stari, običan mobilni može da radi duplo duže od najnovijeg pametnog telefona. Ipak, postoji nekoliko novih modela koji mogu da rade duže od konkurencije, a tu su i trikovi pomoću kojih možete smartfonu da produžite trajanje baterije.
Iako poslednje generacije pametnih telefona dolaze sa značajno jačim baterijama, veliki ekran, jak procesor i dve kamere čine da uređaj bude prazan na kraju dana. Veliku ulogu igra i stalna povezanost na internet, jer većina stvari koje čine jedan smartfon su vezane upravo za servise koji zahtevaju neprekidnu vezu.
I jedan i drugi operativni sistem (Android, iOS) u sebi imaju mogućnost regulisanja osvetljenja ekrana, povezivanja na internet i sinhronizacije programa, na korisniku je samo da ih podesi na režim štednje.
Ipak najjednostavniji način za regulisanje potrošnje baterije je preuzimanje neke od mnogobrojnih besplatnih aplikacija sa „Gugl pleja“ (Google Play) ili „Ep Stora“ (App Store).
Pomoću njih lako se podešavaju profili i nakon prve postavke, aplikacija odrađuje sve dalje sama.
Ukoliko ni to ne može da pomogne ili vam je jednostavno potreban telefon sa svim njegovim mogućnostima, možda nije loše da razmislite o drugačijem poklopcu ili maski sa dodatnom baterijom.
Ovo rešenje često nije elegantno i sam telefon će izgledati značajno veće i nezgrapnije, ali će se na taj način udvostručiti trajanje baterije.
Za one koje žele da zadrže originalni izgled telefona postoje i portabl baterije koje se koriste za punjenje uređaja preko USB-a kada ne postoji izvor struje u blizini.
Poslednji u nizu saveta jeste izbegavanje pregrevanje baterije, odnosno ukoliko želite da vam baterija radi duže, držite je dalje od izvora toplote, jer se na taj način smanjuje i kapacitet i vek trajanja.
Aplikacije za regulisanje baterije
- Battery Indicator (namenjena Android telefonima; jednostavna i daje osnovne podatke o bateriji)
- Green Power (pomoću ove aplikacije lako se mogu isključiti svi nepotrebni potrošači baterije)
- 2x Battery (automatski podešava sve konekcije u pozadini; zanimljivog interfejsa)
- JuiceDefender (besplatna verzija donosi nekoliko zanimljivih rešenja za regulisanje potrošnje)
Izvor: Blic