Postoji puno toga što možemo da naučimo o drevnom svetu. Sa svakim otkrićem arheolozi saznaju više o civilizacijama koje su postojale pre naše, pa čak i danas, ovih 7 istorijskih lokacija i dalje predstavljaju veliku misteriju za čovečanstvo.
Stounhendž
- Stounhendž, koji se nalazi u Viltšajeru u Engleskoj, izgrađeni je između 3.000 i 2.000 godine pre Hrista i pretrpeo je nekliko modifikacija u proteklih 5.000 godina. Teorije o ovom misterioznom mestu naravno podrazumevaju i brojne mistične obrede iz prošlosti a čak i danas se mnogi sakupljaju na ovoj lokaciji imitirajući drevne običaje.
Uskršnja ostrva
- Stanovnici ovih udaljenih ostrva uspeli su da sagrade 887 džinovskih Moai kamenih stauta, od kojih najlakše teže 86 tona ali i da ih potom pomeraju od platforme do platforme koje su bile raštrkane po ostrvu. Ni dan danas nismo sigurni kako su oni to uspeli.
Nazka linije
- Ovi masivni crteži na zemlji u gradu Ika, udaljenom 320 kilometara od Lime, glavnog grada Perua, mogu se videti iz vazduha ili posebnih tornjeva za posmatranje. Ideja za postojanje ovih crteža i dalje nije jasna, ali najnovije teorije smatraju da je u pitanju lavirint za duhovno putovanje.
Teotihuakan
- Vrlo malo se zna o ljudima koji su nastanjivali ovaj grad koji se nalazi vrlo blizu Meksiko Sitija. Ovo je takođe bio najveći grad u Zapadnoj hemisferi pre dolaska Maja i Asteka. Kada su Asteci otkrili ovaj grad, nazvali su ga Teotihuakan – „mesto koje je bog stvorio“.
Ravnice ćupova
- Širom provincije Ksieng Kouang u Laosu nalaze se raštrkani ćupovi, a u pojedinim formacijama ima i do 250 ćupova. Neki veruju da su bile korišćene za posmrtne ostatke, a po nekim legendama, ove ćupove koristili su džinovi koji su u njima čuvali alkohol.
Velike piramide u Gizi
- U pitanju je jedino čudo drevnog sveta koje postoji i dan danas, ali čovečanstvo i dalje ne zna kako je drevni svet uspeo da sagradi ove neverovatne građevine.
Gobekli Tepe
- Ova religiozna lokacija u Turskoj sagrađena je pre 10.000 godina pre Hrista. Iskopavanja na ovoj lokaciji započeta su tek 1995. godine, ali već sada se postavljaju mnoga pitanja. U vremenu kada su zemljom hodali samo lovci i sakupljači hrane, kako su oni uspeli da sagrade ovako kompleksne građevine?
Izvor: B92