Posao je glavni uzrok stresa u životu i ima veoma negativan uticaj na opšte zdravlje. To je zaključak istraživanja britanskog dobrotvornog udruženja “Mind” nakon anketiranja 2.000 Britanaca. Čak 34 odsto anketiranih smatra svoj posao vrlo stresnim. Istovremeno najvećim izvorom stresa samo 17 odsto osoba smatra zdravstvene probleme, a za 30 odsto ispitanih to su novčani problemi.
Ranija istraživanja ukazuju da stres na poslu povećava rizik od srčanog udara za 23 odsto. Ova studija je pokazala da je stres na poslu uzrokovao da 7 odsto (i čak 10 odsto među onima od 18 do 24 godina) ispitanih ima suicidne misli, a jedan od pet ispitanih (18 odsto) zbog posla ima teskobu.
Stres obično podstiče ljude da preterano piju ili koriste narkotike, jer misle da će ga tako lakše podnositi. Prema istraživanju, gotovo tri od pet osoba ili 57 odsto, pije nakon posla, a jedna od sedam osoba pije tokom radnog vremena isključivo zato da mogu bolje da podnesu stres i pritisak na poslu.
Drugi načini na koji ljudi pokušavaju da se nose sa stresom
- pušenje – 28 odsto
- uzimanje antidepresiva – 15 odsto
- na svoju ruku uzimanje tableta za spavanje -16 odsto
- uzimanje tableta za spavanje koje im je lekar prepisao – 10 odsto
– Naši rezultati pokazuju da je kultura straha i ćitanja povezana sa stresom i problemima mentalne naravi na kraju veoma skupa za poslodavca – kažu istraživači.
Zanimljivi rezultati:
- Jedan od pet radnka (19 odsto) traži slobodan dan (bolovanje) zbog stresa, međutim, 90 odsto njih će navesti sasvim drugi razlog svog izostanka.
- Jedan od deset radnika (9 odsto) napustio je posao zbog stresa, a jedan od četiri (25 odsto) razmišljao je da da otkaz zbog pritiska na poslu.
- Jedan od pet (19 odsto) oseća da ne može da priča sa šefom o velikom stresu koji oseća.
- Iako je kod 22 odsto učesnika istraživanja dijagnostifikovan mentalni problem, samo je 10 odsto njih o tome obavestilo svog šefa.
- S druge strane 56 odsto šefova je reklo da bi voleli da poboljšaju mentalno zdravlje svog osoblja, ali da im za to treba bolja obuka.
- Čak 46 odsto šefova kaže da bi volelo više da pomogne ali da to nije glavna stvar u njihovom preduzeću.
– Naše istraživanje pokazuje da zaposleni i dalje osećaju visok nivo stresa na poslu, što negativno utiče na njihovo mentalno i fizičko zdravlje – kaže Pol Farmer, predsednik udruženja “Mind”.
Unapređivanje mentalnog zdravlja ne mora da bude skupo
Farmer objašnjava da je njihovo istraživanje pokazalo da u firmama koje nude fleksibilno radno vreme i pružaju dovoljno dug godišnji odmor, radnici imaju bolje mentalno zdravlje. Tri od pest zaposlenih reklo je da bi pozitivan napor šefa u smeru poboljšanja mentalnog zdravlja na poslu dovelo do njihove veće motivacije i predanosti poslu.
Izvor: 24sata