Sunday, December 22, 2024
HomeGreenDizajnŠta su toplotne pumpe i čemu služe?

Šta su toplotne pumpe i čemu služe?

Toplotne pumpe služe za efikasno zagrevanje i hlađenje prostora, koristeći obnovljive izvore energije iz okoline, poput vazduha, zemlje ili vode. One rade tako što prenose toplotu iz jednog izvora u drugi, umesto da generišu toplotu sagorevanjem goriva, kao što je slučaj kod tradicionalnih sistema grejanja.
U režimu grejanja, toplotna pumpa apsorbuje toplotu iz spoljašnjeg izvora (npr. iz vazduha ili tla) i prenosi je unutra, grejući prostor. U režimu hlađenja, proces je obrnut: pumpa preuzima toplotu iz unutrašnjosti i prenosi je napolje, hladeći prostor.

Njihove glavne prednosti uključuju:
Energetska efikasnost – Koriste manje energije u poređenju sa klasičnim grejnim sistemima.
Ekološka prihvatljivost – Koriste obnovljive izvore energije, smanjujući emisije štetnih gasova.
Višenamenska upotreba – Mogu se koristiti za grejanje, hlađenje i čak grejanje vode.

Vrste i tipovi rada toplotnih pumpi

Toplotne pumpe se postavljaju na različitim lokacijama u zavisnosti od vrste pumpe i izvora energije koji koristi. Postoji nekoliko tipova toplotnih pumpi, a svaka ima specifične zahteve za instalaciju:
Vazduh-voda toplotne pumpe – Ove pumpe uzimaju toplotu iz vazduha i prenose je u sistem za grejanje vode, koji se koristi za radijatore, podno grejanje ili grejanje vode za domaćinstvo. Spoljna jedinica se postavlja napolju, dok se unutar objekta instalira rezervoar za toplu vodu. Ovo su najzastupljenije toplotpe pume i ovakav tip se najčešće ugrađuje u domovima i stanovima.

Naredni tipovi toplotnih pumpi se uslovljeni geografskom području ili mehaničkim uslovima što ukazuje da tip toplotnih pumpi Vazduh-voda se smatra podrazumevajućim kada se govori o instalaciji i ugradnji toplotnih pumpi;
Lokacija toplotne pumpe zavisi od dostupnog prostora, vrste pumpe i energetskog izvora koji se koristi.

Toplotne pumpe / Grejanje kuce / Pexels

Idealno je da se instalacija obavi u konsultaciji sa stručnjacima kako bi se optimizovala efikasnost sistema.

Vazduh-vazduh toplotne pumpe – One uzimaju toplotu iz spoljašnjeg vazduha i prenose je u unutrašnji prostor. Spoljna jedinica se postavlja napolju, na zid ili na tlo, obično u dvorištu ili blizu kuće. Unutrašnja jedinica se postavlja unutar objekta, na zid ili plafon.
Zemlja-voda (geotermalne) toplotne pumpe – Koriste toplotu iz tla i prenose je u objekat. Ove pumpe zahtevaju postavljanje cevi u zemlji. Cevi mogu biti postavljene horizontalno (u plitkim rovovima) ili vertikalno (u dubljim bušotinama). Ovaj sistem zahteva veći prostor za horizontalne instalacije, dok vertikalni sistem može biti postavljen na manjim parcelama.
Voda-voda toplotne pumpe – Koriste toplotu iz podzemnih voda, reke, jezera ili drugih vodenih izvora. Cevi za apsorpciju toplote se postavljaju u vodu, a pumpa unutar objekta.

Kako se ugrađuje toplotna pumpa?

Ugradnja toplotnih pumpi je tehnički proces koji zahteva stručnost i precizno planiranje, a koraci variraju u zavisnosti od vrste toplotne pumpe. Evo kako se obično vrši ugradnja za različite tipove toplotnih pumpi:
Vazduh-voda toplotne pumpe
Ove pumpe se povezuju na sistem za grejanje vode i instalacija je slična vazduh-vazduh pumpama, kao i sa dodatnim povezivanjem na hidro-boks.
Korak 1: Postavljanje spoljašnje jedinice – Spoljna jedinica se postavlja napolju, a cevi vode se povezuju sa sistemom za grejanje u objektu.
Korak 2: Povezivanje na sistem za grejanje – Povezuje se sa postojećim sistemom radijatora, podnog grejanja ili bojlera za toplu vodu.
Korak 3: Rezervoar za toplu vodu – Instalira se dodatni rezervoar za skladištenje tople vode, ako je potrebno tzv. hidro-boks.
Korak 4: Električna instalacija i testiranje – Spaja se sa električnom mrežom i obavljaju se testovi rada.

Floor heating / Pexels
Vazduh-vazduh toplotne pumpe
Ovaj tip toplotnih pumpi je najlakši za ugradnju, jer koristi spoljni vazduh kao izvor toplote i vrlo su slične klima sistemima koje su narodu lako prepoznatljive.

Korak 1: Odabir lokacije – Spoljna jedinica se postavlja napolju, najčešće na zid ili na tlo. Potrebno je obezbediti dovoljan prostor oko jedinice da bi vazduh mogao slobodno cirkulisati.
Korak 2: Postavljanje unutrašnje jedinice – Unutrašnja jedinica se montira unutar objekta, na zid ili plafon. Povezuje se sa spoljašnjom jedinicom cevima i električnim kablovima.
Korak 3: Električna instalacija – Električne instalacije povezuju unutrašnju i spoljašnju jedinicu, i pumpa se priključuje na napajanje.
Korak 4: Testiranje i podešavanje – Nakon instalacije, sistem se testira kako bi se proverila
funkcionalnost i optimizovali parametri.

Ugradnja toplotnih pumpi je tehnički proces koji zahteva stručnost i precizno planiranje, a koraci variraju u zavisnosti od vrste toplotne pumpe. S toga imajte u vidu da se uredno kosultujete sa profesionalnim osobljem ukoliko se odlučite za ovakav efikasan vid grejanja odnosno hlađenja svog doma, stana ili poslovnog prostora.

UrbanStandard
UrbanStandard
Urban Standard, grupa entuzisata sa ciljem da prenesu neke od interesantnih vesti iz URBANE kulture. Sa osvrtom na muziku, it, ali i zivot oko nas.
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja