Prvi simptomi herpesa mogu uključivati bol oko usta i na usnama, upaljeno grlo, temeperaturu i natečene žlezde na vratu ili drugom delu tela, navode lekari. Nakon što se pojavi, može biti veoma bolan, a zna da potraje od nekoliko dana do dve nedelje. Uzročnik herpesa je jedan od dvaju tipova virusa herpes simplexa, koji u telo najčešće ulazi kroz pukotinu na koži oko ili unutar usta.
– Kod ljudi sklonih herpesu mogućnost njegove pojave zimi dodatno pospešuju stres, manjak sna i oslabljeni imunološki sistem – ističe američka doktorka Laura Knobel. Kako UV zraci čak i zimi podstiču aktivaciju virusa, kao prevenciju preporučuje se zaštitni balzam za usne s faktorom najmanje 15. Nakon što osetite zatezanje i peckanje pod kožom, da bi ranica posle bila što manja, mesto preventivno namažite kremom.
Oprezno s gostima, ali i s pranjem ruku
Izbegavajte korišćenje pribora za jelo, peškira ili britvica koje je upotrebljavala osoba s hepesom. Da biste izbegli prenošenje herpesa na druge delove tela, ne dirajte ranicu i nastojte da vodite računa o učestalom pranju ruku.
Krema na herpes ne nanosi se rukama
Preventivnu kremu na zahvaćeno mesto ne nanosite prstom nego štapićem za uši. U protivnom biste virus s usana mogli da prenesete na drugi deo tela. Tokom posete lekaru možete da zatražite antiviralni lek koji blokira izbijanje herpesa već nakon pojave prvih simptoma.
Četkica se baca nakon što rana zaraste
Tretmani poput krema, masti ili propisanih pilula mogu ubrzati zarastanje herpesa, umanjiti bol ili ublažiti druge neugodne simptome, ističu lekati. Nakon što ranica herpesa zaraste, preporučuje se da nabavite novu četkicu za zube.
Izvor: Lepota i zdravlje