Friday, November 22, 2024
HomeGreenTrenerke, jakne, džemperi: Saveti da veš blista

Trenerke, jakne, džemperi: Saveti da veš blista

Različite odevne predmete i tkanine morate drugačije prati. Ove je spisak najkorisnijih stvari kako da trenerke ne vise, a džemperi nemaju preduge rukave. 
KOŽNE JAKNE I ODEĆA OD JELENSKE KOŽE

  • Koliko ih često treba prati: Jednom u sezoni
  • Uputstvo za pranje: Kožne jakne prilično su izdržljive i jedno čišćenje u sezoni biće im dovoljno. Međutim, taj posao je ipak najbolje prepustiti stručnjacima. Dok ne dođe vreme za hemijsko čišćenje, redovno ih brišite prvo vlažnom, a zatim suvom krpom. Tako ćete skinuti nečistoću od izduvnih gasova, duvanskog dima, kiše… Kako bi vaša kožna jakna sačuvala formu, eventualne mrlje čistite redovno i to sredstvima namenjenim za to.
  • Šta je još dobro znati: Mrlje od šminke i parfema na okovratniku teško se skidaju, pa je najbolje da nosite ešarpe i šalove. Osim toga, nemojte pretrpavati džepove da jaknu ne razvučete i deformišite njen oblik. Prilikom sklanjanja u ormar za toplije mesece, izbegavajte da kožne jakne stavljate u plastične kese koje će ih isušiti, pa će koža popucati.

HELANKE I DONJI DEO TRENERKE

  • Koliko ih često treba prati: Nakon jednog do tri nošenja
  • Uputstva za pranje: Osim ako u helankama ili donjem delu trenerke niste vežbali, sigurno ih možete obući još koji put. Kada ih perete u mašini, okrenite ih na unutrašnju stranu kako biste izbegli da boja izbledi. U slučaju da je reč o firmiranom komadu koji ste skupo platili, izbegavajte sušenje u mašini.
  • Šta je još dobro znati: Ako ne želite da vam se helanke i trenerke razvuku, pre nego što ih kupite, proverite šta piše na etiketi. Ako piše da se helanke skupljaju barem dva odsto, tkanina će nakon pranja izgledati kao nova, ali, ukoliko su od stopostotnog pamuka, nećete moći da izbegnete da se nakon samo jednog dana nošenja tkanina na zadnjici razvuče.

PANTALONE I SUKNJE

  • Koliko ih često treba prati: Nakon pet do sedam nošenja
  • Uputstvo za pranje: Zimske tkanine poput tvida, vune i somota ponekad su vrlo teške za održavanje, pa je dobar potez takvu odeću odneti na hemijsko čišćenje. Da biste malo uštedeli, možete nabaviti i specijalno sredstvo za suvo čišćenje tih tkanina. Suknje i pantalone od pamuka, lana, viskoze i sintetičkih materijala perite prema uputstvu sa etikete. Svaki komad pre pranja izvrnite da boja ne bi izbledela.
  • Šta je još dobro znati: Poslužite se starim trikom koji često koriste vlasnici vintidž odeće: odeću poprskajte mešavinom vode i votke i ostavite je da se osuši. Votka će pomoći da se odeća dezinfikuje i ukloniće neugodne mirise. Miris votke će izvetriti, a vi ćete dobiti čist komad odeće.

DŽEMPERI

  • Koliko ih često treba prati: Nakon dva do pet nošenja
  • Uputstva za pranje: Džempere od pamuka, svile i kašmira trebalo bi prati nakon dva do tri nošenja jer su te tkanine poprilično osetljive. Odeća od vune, akrila i poliestera može izdržati i oko pet nošenja. Vuna prirodno odbija prljavštinu, prašinu i tečnost. No bez obzira od kojeg je materijala vaš džemper, najsigurnije je poštovati uputstva s etikete. Imajte na umu da i džemperi koji se nose na golo telo upijaju znoj, pa ih treba prati podjednako često kao i majice, dok ovo pravilo ne važi za kardigane i široke džempere koji se nose preko košulja i majica.
  • Šta je još dobro znati: Ručno pranje najbolje je rešenje, a ako niste sigurni da se neće istegliti, džempere nosite na hemijsko čišćenje.

 
Izvor: Blic-Žena

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja