S obzirom na to da nisu jeftine i da za one dizajnerske izdvajamo veće svote novaca, želimo da nam cipele izgledaju kao nove što je duže moguće.
Radilo se o patikama ili cipelama na štiklu s ovim savetima nećete pogrešiti:
OČISTITE IH
Budete li ih pažljivo čistili posle svakog nošenja, boja i svežina vaših cipela trajaće duže nego što bi to bilo u slučaju da ih samo bacite u ormarić. Ako imate kožne cipele, pobrinite se da ih negujete s posebnim kremama koje u sebi sadrže ulja. One od brušene kože očistite samo vlažnom krpicom ili posebnim sunđerom namenjenim upravo za tu vrstu kože. Koliko god cipele bile prljave, izbegavajte da ih perete u mašini za pranje veša jer ćete im na taj način deformisati prvobitni oblik.
PREKRIJTE IH
Kako bi dodatno zaštitile svoje cipele, stavite ih u pamučne vrećice. Pamuk je vrlo prozračan materijal kroz koji će dobiti preko potreban vazduh. Na taj način ćete sprečiti dodirivanje s drugim cipelama te obezbediti da na njima ne bude nikakvih tragova ni ogrebotina.
LUFTIRANJE I OSVEŽAVANJE
Svaka od vas ima bar jedan par omiljenih cipela koje voli često da nosi, ali probajte da izbegavate nošenje jednog te istog para više puta za redom kako bi sprečila skupljanje bakterija i neprijatnih mirisa. Posle nošenja ih obavezno proluftirajte.
Postoji jedan mali trik sa zamrzivačem; osetite li da su cipele poprimile neprijatan miris koji ne nestaje s provetravanjem, probajte da ih stavite u kesu, a zatim u zamrzivač. Ostavite ih tamo par sati, izvadite ih i pustite da se osuše. Miris će u potpunosti nestati jer ćete bakterije koje ga uzrokuju bukvalno zamrznuti, piše Index.
Ako u zamrzivaču nemate mesta, uvek možete da isprobate trik sa sodom bikarbonom: pospite malo sode unutar cipela i ostavite preko noći. Ujutru samo istresite višak sode i vaše cipelice biće kao nove.
Izvor: Blic-Žena