Mnogi veruju da trudnice moraju da miruju i leže, međutim to nije istina. Prema nekim istraživanjima, trudnice koje vežbaju imaju veliku mogućnost da im porođaj bude lakši.
Nekada su lekari smatrali da fizička aktivnost može da našteti fetusu, te su trudnicama savetovali strogo mirovanje. Danas to nije tako. Vremena su se promenila, a brojna istraživanja su dokazala suprotno. Takođe, trudnice koje su vežbale, lakše su podnele trudnoću i imale su lakši porođaj, a oporavak im je trajao kraće.
Žene nekada nisu imale mogućnost mirovanja i izležavanja u krevetu i nije bilo porodiljskog odsustva. Radile su do poslednjeg dana i ponovo odmah nakon porođaja. Niko ne kaže da je i danas to slučaj, ali je činjenica da žensko telo može da izdržibrojne napore, a pritom i vežbe koje mogu da deluju na smanjenje bolova u leđima i ublažavanje trudničkog umora.
Slušajte svoje telo
Ono što trudnice treba da upamte je da nisu bolesne osobe i da se nalaze u – drugom stanju. Počnite polako s vežbanjem. Najvažnije je da slušate svoje telo. U slučaju da osećate da vam je dosadašnje vežbanje ipak preveliki zalogaj, usporite malo. Ovo ipak nije vreme da obarate “svetske rekorde”, posebno ako patite od jutarnjih mučnina. Osećaj nedostatka vazduha za vreme vežbanja je normalan, posebno u prva tri meseca, jer se tada telo prilagođava na promene. Količina krvi još uvek nije dovoljna da zadovolji potrebe fetusa, ali i vas, pa može doći i do nesvesti.
Intenzitet vežbanja
Kako meseci prolaze, polako smanjujte obim i intenzitet vežbanja. To će vam doćiprirodno. Bez obzira što ćete vi vežbati manje, ono što ćete raditi postaće još teže zbog povećanja bebe i težine koju nosite. Telo počinje da proizvodi hormon relaksin, koji omogućuje širenje karlice i maternice. S obzirom da on deluje po celom telu, nije neobično da se trudnice osećaju mnogo fleksibilnije. Isto tako, mnogo su lakše povrede članaka i ligamenata. Pripazite, slušajte svoje telo i uživajte u vežbanju.
Izvor: Lepota i zdravlje