Friday, November 22, 2024
HomeGreenVoćni sokovi su tečni slatkiši

Voćni sokovi su tečni slatkiši

Samo sokovi od sveže ceđenog voća i povrća spadaju u apsolutno zdrave napitke. Svi ostali imaju svoje dobre i loše strane, koje definiše Pravilnik o kvalitetu voćnih sokova, i zato pazite šta pijete. Najsporniji su bistri kupovni voćni sokovi, naročito „kokteli“ od raznog voća i „multivitaminski“ jer sadrže mnogo šećera, a malo pravog voćnog soka, minerala i vitamina.
Pod uticajem reklama i po preporuci nutricionista mnogi od nas dan započinju čašom voćnog soka koji, navodno, obiluju vlaknima, mineralima, vitaminima, voćnim šećerom i drugim neophodnim hranljivim sastojcima. Verujemo da je sok dobra zamena za doručak i užinu, da nas osvežava i da nam vraća energiju, iako znamo da niti su svi sokovi isti, niti su svi zdravi.
Upravo iz tog razloga i domaći strani stručnjaci upozoravaju da sokovi, osim onih od sveže ceđenog voća i povrća, ne treba smatrati zdravim jer su puni šećera, veštačkih boja, aroma i drugih sastojaka koji negativno utiču na organizam. Na sajtu www.webmd.com stoji da najkvalitetniji voćni sokovi predstavljaju rudnik vitamina, a da oni najgoreg kvaliteta nisu ništa drugo do „tečni slatkiši“. Zato sokove, poručuju nutricionisti i lekari, treba piti umereno.
Najveći problem predstavlja činjenica da industrijski sokovi sadrže mnogo šećera, zanemarljiv procenat pravog voćnog soka i sporne nutritivne kvalitete. Sokovi s nazivom „multivitaminski“ neretko sadrže manju količinu vitamina u litru nego jedna omanja voćka, pa ih treba izbegavati. Takođe, treba biti oprezan i sa sokovima s oznakom „lajt“ jer oni najčešće sadrže 90 odsto vode i 10 odsto šećera.
U zemljama Evropske unije gusti sokovi sadrže od 25 do 50 odsto suvih materija, dok sokovi u SAD mogu nositi taj naziv samo ako sadrže 100 posto voća. Kad na etiketi piše da je sok bez dodatog šećera (no added sugar), to nikako ne znači da šećera nema. Većina voćki sadrži visoke koncentracije šećera, pa su i sokovi bogati kalorijama. Zbog toga nisu prikladni za gašenje žeđi.
Ako etikete ne čitate pažljivo, nećete uočiti da je većina voćnih sokova mešavina voća, dodatih šećera i vode. Ni stoprocentni voćni sokovi nisu savršeni, ali su, ipak, bolji izbor.
Pravilnik o kvalitetu voćnih sokova definiše sledeće kategorije proizvoda: voćni sok, koncentrisani voćni sok, voćni sok u prahu (dehidrisani voćni sok) i voćni nektar. Srodni proizvodi se stavljaju u promet tako što se nazivu bilo kog od ovih proizvoda dodaju reči „sa dodatkom …“.
Voćni sok

  • Voćni sok je proizvod dobijen mehaničkom preradom jedne ili više vrsta tehnološki zrelog, svežeg, ohlađenog ili zamrznutog voća, koji nije fermentisao, ali može da fermentiše. Konzervisan je isključivo fizičkim postupcima, a ukus, boja i aroma moraju da budu karakteristični za vrstu voća od koga je voćni sok proizveden.
  • Aroma, voćna pulpa ili voćne ćelije koje su izdvojene iz soka u toku proizvodnje mogu da se vrate u sok. Voćni sok od citrus voća proizvodi se od jestivog, mesnatog dela ploda.

KONCENTRISANI VOĆNI SOK

  • Voćni sok od koncentrisanog voćnog soka dobija se tako što se koncentrisanom voćnom soku ponovo doda ona količina vode koja je izdvojena prilikom koncentrisanja. Ova voda mora da ima karakteristike vode za piće, tako da nakon razređivanja ne menja kvalitet voćnog soka.
  • Voćnom soku od koncentrisanog voćnog soka mogu da se dodaju aroma, voćna pulpa ili voćne ćelije izdvojene u toku njegove proizvodnje ili aroma, voćna pulpa i voćne ćelije od iste vrste voća.
  • Koncentrisani voćni sok je proizvod koji se dobija od voćnog soka jedne ili više vrsta voća, fizičkim izdvajanjem određene količine prirodno sadržane vode, konzervisan isključivo fizičkim postupcima.

VOĆNI SOK U PRAHU

  • Voćni sok u prahu (dehidrisani voćni sok) je proizvod koji se dobija od voćnog soka jedne ili više vrsta voća, fizičkim izdvajanjem gotovo celokupnog sadržaja vode, konzervisan isključivo fizičkim postupcima.

VOĆNI NEKTAR

  • Voćni nektar je proizvod koji se dobija dodavanjem vode, šećera ili meda u bilo koju vrstu soka do 20 odsto od ukupne mase gotovog proizvoda. Pri proizvodnji voćnih nektara bez šećera ili voćnih nektara s niskom energetskom vrednošću, šećeri mogu u potpunosti ili delimično da se zamene zaslađivačima.
  • Voćni nektari od jedne ili više vrsta voća, kao i voćni nektar od kajsije, mogu da se proizvode bez dodatka šećera, meda i/ili zaslađivača.

 
Izvor: Blic-Žena

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja