Saturday, November 23, 2024
HomeBlueZnačaj širokopojasnog pristupa za razvoj nakon 2015. godine

Značaj širokopojasnog pristupa za razvoj nakon 2015. godine

Brodbend komisija za digitalni razvoj, zajednička inicijativa Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU) i Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu UN (UNESCO), objavila je izveštaj o uticaju širokopojasnog pristupa na pojedince, okruženje i društvo u celini. Radnu grupu koja je pripremila izveštaj predvodio je Hans Vestberg, predsednik i generalni direktor kompanije Ericsson.
Izveštaj naslovljen sa „Transformativna rešenja za 2015. godinu i posle: izveštaj radne grupe za održivi razvoj“ analizira nacionalne planove za širokopojasni pristup u 138 država i izdvaja najbolje prakse, podstiče države da odmah deluju, kao i da uključe širokopojasni pristup u nacionalne razvojne planove. Pored toga, izveštaj koji će primiti generalni sekretar UN Ban Ki-Moon, daje i niz dodatnih preporuka.
Hans Vestberg o izveštaju kaže: „Iako su planovi za održivi razvoj nakon 2015. godine napredovali, osetili smo da je potrebno hitno reagovati. Vidimo veliki broj prilika u kojima širokopojasni pristup može transformisati sve aspekte društva. Tehnologija se razvija brže od politike i želeli smo da na konkretan način ukažemo na ovaj potencijal.“
Dr. Hamadoun Touré, generalni sekretar ITU, kaže: „Kroz ovaj rad Brodbend komisija bi želela da ohrabri međunarodnu zajednicu da prepozna potrebu za transformativnim rešenjima u planovima za razvoj posle 2015. godine. Ovaj izveštaj to odlično pokazuje, jer predstavlja prvo istraživanje u kojem se vidi kako države širom sveta koriste svoje nacionalone broadbend planove kao ključne instrumente da bi infrastruktura ubrzala održivi razvoj. Ipak i dalje postoji veliki broj propušutenih prilika, i to ne samo u vezi smanjivanja siromaštva i obezbeđivanja hrane.“
Među deset preporuka su i „učiniti širokopojasni pristup dostupnim svima“ i „nacionalne planove razvoja pripremati na bazi aktivne integracije različitih sektora radi ostvarivanja ekonomskih i društvenih rezultata zahvaljujući ICT-u i širokopojasnom pristupu“.
Najbolje prakse su prikazane na primeru pet država: Japana, Meksika, Filipina, Ruande i Švedske. One su uspešno integrisale veliki broj razvojnih ciljeva u svoje brodbend planove. Radna grupa pohvaljuje saradnju različitih državnih sektora i uključivanje privatnog sektora radi realizacije zajedničnih ciljeva.
Ceo izveštaj možete videti na adresi www.broadbandcommission.org.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja