Čitanje poboljšava koncentraciju i jača mentalne sposobnosti, a čitalačke navike je najbolje razviti u dečjem uzrastu, kada mozak najlakše „upija“ sve sadržaje
Dobra knjiga obogaćuje rečnik i razvija maštu, ali je i dobra za zdravlje, tvrdi naučnica Suzan Grinfild sa Univerziteta Oksford. Ona je otkrila da čitanje pomaže deci u poboljšanju koncentracije, ali i u sabiranju misli, jer priče imaju strukturu koja podstiče mozak da povezuje uzroke sa posledicama i odvaja bitne događaje od nebitnih. Naučnica smatra da je čitanje ključno u dečjem uzrastu jer je tada mozak najprilagodljiviji, a ono takođe poboljšava razumevanje drugih kultura i jača osećaj empatije kod dece i odraslih.
Nedavno istraživanje Univerziteta Mičigen pokazalo je da današnji mladi ljudi sve više gube osećaj razumevanja za druge, a to je u velikoj meri povezano s korišćenjem moderne tehnologije i slabljenjem zanimanja za knjige. Naučnici objašnjavaju da je dok zamišljamo događaje u knjizi naš mozak aktivan kao da u njima zaista i učestvujemo, što utiče i na intelektualne sposobnosti i na razvoj emocija.
Osim toga, samo šest minuta čitanja na dan može smanjiti nivo stresa pa je delotvornije za opuštanje od šetnje ili slušanja muzike, pokazalo je istraživanje Univerziteta Saseks.
Izvor: Lepota i zdravlje