Wednesday, December 11, 2024
HomeGreenDeca i temperatura- istine i mitovi

Deca i temperatura- istine i mitovi

Povišena temperatura kod dece izaziva strah kod roditelja. Iako nužno ne ukazuje na ozbiljnu bolest, postoje stvari koje treba da znate čim skoči živa u toplomer. Takođe, razotkrićemo neke osnovne mitove o povišenoj temperaturi.
Temperaturom tela upravlja centar u delu mozga koji se zove hipotalamus. Postoje dnevne promene temperature: normalne dnevne varijacije temperature su od 36,5 (ujutro) do 37,5 (podne). Dete mlađe od tri godine može da bude ozbiljno bolesno i kad temperatura nije jako visoka, a ukoliko premašuje 38 stepeni potreban je pregled lekara. Obično su u pitanju virusne infekcije, jer deca u tom uzrastu nemaju stabilan imunitet. Predškolci i školarci se “tretiraju drugačije” – ozbiljne infekcije dece ovog uzrasta su retke.
– Pojave temperature jedan je od najčešćih simptoma različitih bolesti kod dece. Roditelji temperaturu obično doživljavaju kao dramatičan događaj koji ukazuje na ozbiljnu bolest deteta. Pored ovoga česta je zabluda da u odsustvu temperature ne postoji ni bolest deteta – kaže dr Jelena Vojinović.
Prva dva dana povišene temperature, ako je ona do 38, 5 snižavajte prirodnim putem – tuširanjem i mlakim oblogama. Redovno provetravajte prostorije i detetu dajte više telnosti nego obično. Ne terajte dete da jede ako nema apetit i pustite ga da se naspava. Na jelovniku neka bude laganija hrana, keks, povrće i voće, mlečni proizvodi- ako dete ne povraća ili nema proliv.
VISOKA TEMPERATURA JE UVEK OPASNA

  • Istina: Ne, radi se o simptomu koji pokazuje da je imunološki sistem deteta aktivan. Porastom temperature telo postaje odbojno za viruse i bakterije.
  • Savet: Ako temperaturu prate simptomi kao što su klonulost, povraćanje i proliv, stanje deteta je znatno ozbiljnije iako temperatura nije značajnije povišena, nego vrednosti iznad 38,5 uz dobro opše stanje deteta. Povišena temperature kod dece do šest meseci zahteva pregled pedijatra.

ČIM SKOČI TEMPERATURA SLEDI LEK

  • Istina: Do temperature od 38,5 nije potrebno dati antipiretik jer oni ne utiču na ozdravljenje i na neki način ometaju odbranu organizma. Kada dete ima više od 38,5 uključite terapiju.
  • Savet: Za mlađu decu, čim skoči temperatura posetite pedijatra. Deca starija od tri godine ne moraju prva dva, tri dana kod lekara, jer se za to vreme razvija klinička lsika i organizam će se možda i sam izboriti.

NEKI ANTIPIRETICI SU KORISNIJI OD DRUGIH

  • Istina: Ova tvrdnja nije tačna. Deci se daju antipiretici na bazi paracetamola i ibuprofena. Za oba leka vrlo važno je da poštujete uputstvo: paracetamol se daje svakih šest sati, a ibuprofen svakih osam sati.
  • Savet: Ako temperatura i nakon primene leka ne pada ne povećavajte dozu. Uključite što češće tuširanje, obloge. Povećanje doze leka može povećati i rizik od nepoželjnih reakcija.

DETE SA TEMPERATUROM MORA DA LEŽI

  • Istina: Ako se dete želi da se igra omogućite mu to. Izbegavajte oblačenje suvišne odeće. Dok dete ima temperaturu ne sme da se igra sa zdravom decom.
  • Savet: Vreme iskoristite za društvene igre, crtanje da detetu ne bi bilo dosadno i da se ne bi osećalo izolovano.

ZABRANJEN IZLAZAK IZ KUĆE UZ TEMPERATURU

  • Istina: Korisno je odvesti dete malo napolje, pa čak i pregled podrazumeva zanimljiv izlazak.
  • Savet: Nije uputno iznositi dete iz kuće samo ako je dan jako hladan i vetrovit, a temperatura iznad 38,5.

HLAĐENJE ALKOHOLOM OBARA TEMPERATURU

  • Istina: Ovaj način je koristan samo kada se periferna temperatura tela poveća. Detetu je vruće, koža je jako topla, kao kod toplotnog udara. Kod porasta temperature obično se odvija prethodno opisani proces uz osećaj groznice.
  • Savet: Ako je temperatura visoka, mlako kupanje biće prijatno. Alkohol isparava na vrućoj koži i dete udiše alkohol, a u ekstremnim slučajevima može doći do trovanja – zato ga izbegavajte.

 
Izvor: Blic-Žena

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja