Kome su potrebni brojevi na kućama, ako se one već prepoznaju po crtežima Male sirene, Sunđer Boba ili Transformersa?
Kada je lokalno stanovništvo gradića Huija na Tajvanu počelo da ukrašava ulice i kuće muralima, odjednom su počeli da pristižu turisti u sve većem broju. Pored toga, porasle su i cene nekretnina.
Prema rečima stanovnika Huija, sve je počelo kada su tri sestre uzele četke u ruke i počele da ukrašavaju fasadu svoje kuće uoči posete njihove bake, u aprilu 2014. godine. Na kući su nacrtale “daruma” (ili darma), japanske lutke koje, po budističkom verovanju, donose sreću.
Njihovi susedi ubrzo su počeli da oslikavaju svoje kuće, i čitav kraj je oživeo u šarenilu boja. Novi trend najviše je oduševio decu. Neke likovne škole takođe nude svoju pomoć, a neko se odluči i da pozove profesionalnog slikara da mu ukrasi dom. Ubrzo se pročulo za Huiju, i počeli su da dolaze turisti, uglavnom iz Honkonga i Kine. Neki vlasnici kuća pozivaju turiste da se slikaju ispred oslikanog zida i da postave sliku na fejsbuk. Murali i oslikane kuće oduševljavaju posetioce svojom maštovitošću i veselim bojama.
Ovaj zanimljivi hobi meštana uskoro je počeo i da donosi novac.
Cene nekretnina u distriktu Šanhua drastično su skočile. Vlasnik male samousluge u blizini gradskog hrama kaže da je posao počeo da cveta prošle godine. “Mnogo ljudi dolazi vikendom, i tada oko hrama niču tezge sa raznom robom”, kaže Su King Min. Njegovu prodavnicu krasi mural na kome je grupa studenata naslikala policajca.
Budući da je u Huiji vikednom zabranjeno kretanje automobila, posetioci ostavljaju vozila na parkingu i kreću pešice u obilazak gradića. Šetnja traje dva sata.
Tokom proteklih godina mnoga mesta na Tajvanu pronašla su zabavu u oslikavanju kuća.
Izvor: Super odmor