Iako normalan čovek nikada ne bi pomislio da ljubav može da šteti zdravlju, nauka dokazuje da je tako nešto i te kako moguće.
Kada pomislimo na ljubav, pomislimo na prelepo osećanje, sreću i osmeh s kojim padamo u san i s kojim se budimo. Međutim, ni na kraj pameti nam nije da uz ljubav idu i neki zdravstveni problemi. Ipak, nauka je dokazala da jaka osećanja koja gajimo prema nekome u velikoj meri mgu da naruše naše zdravlje. Evo i kako.
Nedostatak sna
Uglavnom bi krevet trebao da bude rezervisan za dve stvari, spavanje i seks. NA samom početku veze količina seksa verovatno je na zavidnom nivou, ali valja imati na umu da dok se seks i spavanje događaju na istom mestu, ne mogu se odvijati u isto vreme. Stoga je za opšte zdravlje potrebno odvojiti dovoljno vremena za oboje.
Ako većinu vremena u krevetu partneri provedu u strastvenom zagrljaju, a pritom ne sklope ni oka, to će na kraju uzeti danak, na štetu zdravlja. Rezultat toga je manjak koncentracije, iscrpljenost, ugroženost imunog sistema, smanjena sposobnost upravljanja vozilom, rada na radnom mestu te opšta zbunjenost i ošamućenost. Možda je ipak vreme da se naspavate?
Sindrom slomljenog srca
Sindrom slomljenog srca poznat i kao kardiomiopatija je stanje u koje srce zapadne nakon doživljenog stresa ili intenzivne telesne i emotivne traume, poput gubitka voljene osobe, velike nesreće ili prirodne katastrofe. Nalet hormona stresa koje donose ti negativni događaji izaziva simptome veoma slične srčanom udaru, poput akutne boli u grudima, slabosti, nepravilnog pulsa i nedostatka vazduha. Ovo stanje najčešće pogađa žene od 50 ili više godina, a srećom pa je ovo stanje vrlo retko fatalno.
Partner koji nemirno spava
Ako vam partner noću hrče, u snu vas udara i gura, neprestano se prevrće u snu, ima nemirne noge, slabu bešiku ili pak spava na sredini kreveta s raširenim nogama to sve može značajno da utiče na kvalitet i kvantitet sna. Stoga pokušajte da pronađete način da se naspavate i odmorite, a ako ne uspete da postignete kompromis, možda treba da razmotrite spavanje u odvojenim krevetima.
Polno prenosive infekcije
U trenucima strasti oprez je ponekad poslednji na pameti, a time se, naravno, povećava izloženost raznim zdravstvenim rizicima. Korišćenje kondoma pomaže u smanjenju, ali ne i u potpunoj eliminaciji rizika, od polno-prenosivih bolesti, poput hlamidije i gonoreje, HIV-a, sifilisa i hepatitisa B.
Zbog toga se upotreba kondoma snažno preporučuje, ali takođe treba biti svestan toga da kondomi ne štite od polno prenosivih infekcija, poput genitalnog herpesa ili bradavica (humanog papiloma virusa) koji mogu da se šire preko kontakta kožom ili sluzokožom, čak i kada ne dođe do penetracije.
Nestanak zaljubljenosti i euforije
Zaljubljenost sa sobom donosi euforična, neodoljiva i intenzivno strastvena osećanja koja vremenom neminovno blede. Ali isto tako ta osećanja se ne povlače u isto vreme kod oba partnera, a upravo u tom trenutku nastaje problem. Naime, ako ste još uvek zaljubljeni preko ušiju, a partner ili partnerka pre vas shvati kako ta veza nije “ono pravo”, to može da bude prilično bolno.