Oko 35 odsto preduzeća izgubilo je u 2012. godini poslovne podatke zbog zlonamernih napada putem interneta, i 25 odsto podataka zbog nenadograđenih softvera koji su tako podložni napadima, pokazalo je istraživanje kompanije Kasperski lab.
Istraživanje je obuhvatilo mišljenje drugih IT stručnjaka i poslovnih lidera o IT bezbednosnoj situaciji u 2012, što predstavlja dobar izvor za analizu i pokretač za preduzimanje stručnih koraka u budućnosti, navodi se u saopštenju. Polovina anketiranih kompanija smatra da su sajber pretnje na listi top poslovnih rizika odmah iza ekonomske nestabilnosti.
Dobar deo firmi, čak 37 odsto, ozbiljno brine o šteti koja može biti naneta brendu i ugledu, a prouzrokovana je sajber-bezbednosnim problemima, dok se 31 odsto preduzeća plaši krađe intelektualne svojine. Što se tiče eksternih pretnji, 61 odsto kompanija je pretrpelo zlonamerne napade tokom 2012, a više od polovine anketiranih smatra da je bilo uznemiravano neželjenom poštom (spam).
Neke od kompanija, njih 31 odsto, suočilo se sa odlivom podataka koje su nenamerno izazvali zaposleni, a 40 odsto je doživelo situacije da je ranjivi softver, podložan napadima, mogao naneti štetu. Zanimljivo je da je trećina kompanija imala unutrašnje pretnje, jer je neko od zaposlenih izgubio mobilni telefon.
Istraživanje je pokazalo da, što se tiče top IT bezbednosnih mera, 67 odsto kompanija ne samo da je koristilo antivirus zaštitu, već je smatra i najboljom bezbednosnom merom, a približno isti broj preduzeća implementirao je “peč” (patch) menadžment i smatra da je to veoma važno za zaštitu. U istraživanju je učestvovalo više od 3.300 IT stručnjaka iz 22 zemlje sveta, iz malih, srednjih i velikih preduzeća.
Izvor: Blic