Američka zdravstvena organizacija otkrila je da prateći sedam jednostavnih pravila, vrlo lako možete smanjtit rizik od oboljenja od raka ili srčanih bolesti za 50 odsto.
Lista od “Jednostavnih sedam” nastala je tokom istraživanja za sprečavanja srčanih bolesti, ali je ubrzo otkriveno da dovodi i do smanjenja rizika od raka. Kod onih koji su se strogo držali pravila smanjena je šansa za 51 odsto za oboljevanje od raka, za razliku od onih koji nisu pratili nijedan savet. Čak ako poštujete i samo četiri pravila, rizik će se smanjiti za 33 odsto, a ako se pridržavate i samo jednog ili dva, rizik će se smanjtit za 21 odsto.
1. Fizička aktivnost
- Sve veća zabrinutost vlada zbog vremena koje provodimo sedeći. Ljudi koji neprekidno sede četiri sata dnevno imaju više hroničnih bolesti kao što su dijabetes i problemi sa srcem.
- Za one koji imaju predispozicije za oboljevanje od dijabetesa, naučnici preporučuju da se vreme koje provedu sedeći skarti barem za 90 minuta.
- Faktori rizika znatno su se smanjili kod onih koji su odlučili da manje sede, a više šetaju ili počnu da se bave nekom većom fizičkom aktivnošću.
- Naučnici sa nemčkog univerziteta otkrili su da odricanje od cigara i u sredovečnom dobu ima velike posledice za organizam i smanjuje opasnost od šloga ili serčanih bolesti za samo pet godine od prestanka.
- Pušači imaju duple šanse da razviju neku srčanu bolest nego nepušači, ali bivši pušači dođu za kratko vreme na stanje kao i da nikad nisu zapalili cigaretu.
- Oni koji ostave pušenje do 44 godine života, imaju odlične šanse da žive onoliko dugo koliko i bilo koji nepušač
3. Redovna kontrola šećera u krvi
- Visok šećer povećava rizik od dijabetesa, koji kasnije može dovesti do slepila, bolesti bubrega i oštećenja mozga.
- Rizik od srčanih bolesti je pet puta veći kod muškaraca koji imaju dijabetes, a osam puta kod žena koje pate od dijabetesa.
- Redovna kontrola šećera u krvi smanuuje rizik i daje vam uvid u stanje organizma tako da na vreme možete da korigujete ishranu i izbacite faktore rizika.
- Ako je indeks telesne mase veći od preporučenih 22.5 – 25, povećava se stopa smrtnosti.
- U istraživanju je otkriveno da kako se indeks telesne mase povećava tako raste smrtnost vezana za loše zdravlje i zdravstvene komplikacije. Svakih novih 5 preko preporučenih 25 povećava rizik od bolesti srca i šloga za 40 odsto.
5. Kontrolišite krvni pritisak
- Visok pritisak ili hipertenzija, ako se ne leče tokom vremena mogu dovesti do uvećanja srca, zbog čega će pumpati krv manje i vrlo lako dovesto do infarkta. Najviše umiru pušači, ali ih u stopu prate bolesti povezane sa visokim pritiskom.
- Ishrana bazirana na Mediterasnkoj hrani (salate, riba, morski plodovi . . . ) mogu da prepolove rizik od infarkta i šloga. Ovakav režim isharen može da vam doda tri godine života pokazale su neke studije. Mediterasnki tip ishrane je prepun henikalijama koje se zovu antioksidansi koji sprečavaju bolesti srca, rak i usporavaju proces starenja.
- Mediteransku dijetu nutricionisti preporučuju svima jer sadrži dosta voća, povrća, ribe i žitarica, a manje mesa i mlečnih prozivoda koji sadrže ogromne količine zasićenih masnoća.
- Takođe, ne upotrebljava se ulje ili puter za spremanje hrane, već maslinovo kojim se natapa nekad i hleb i koje sadrži nezasićene masne kiseline koje čuvaju srce od bolesti.
7. Vođenje računa o holesterolu
- Previše holesterola u krvi može dovesto do toga da vene očvrsnu i suze se. Ovo usporava i na kraju može i da zapuši protok krvi do srca izazivajući tako infarkt.
Izvor: 24sata