Predstavljamo vam neke od najkaloričnijih specijaliteta koji mogu da se pronađu i u našem komšiluku.
Na prvu loptu, možda bi svi pomislili da najkaloričnija hrana dolazi sa američkog tla. Ali, greška! Nacionalna jela, mnogih zemalja sveta veoma su kalorična, a nemaju apsolutno nikakve veze sa Amerikancima.
Predstavljamo vam neke od najkaloričnijih specijaliteta koji mogu da se pronađu i u našem “komšiluku”:
Španija: Uštipci (Churros)
Zaboravite na dosadan, niskokaloričan doručak. U Španiji je običaj da se dan započne porcijom nečega što bismo mogli da nazovemo i španskim “uštipcima”. Ovo pecivo je ubačeno u fritezu, slatko je a sadrži i cimet, a potom se umoči u toplu čokoladu. Razmislite o ovoj dozi šećera za dobro jutro.
Francuska: Palačinke sa Nutelom
Oko dve kašičice Nutele sadrži oko 200 kalorija. A kada krem jedemo kašičicom ili prstom, pa nas to baš i ne zadovolji, posegnemo za palačinkama sa Nutelom. Restorani brze hrane imaju ovo u ponudi, palačinke koje prave su veoma tanke, a potom ih namažu Nutelom.
Francuska: Aligot
Da li ste već čuli za stereotip da se žene u Francuskoj ne goje? Moramo da se zapitamo kako je to moguće kada jedu jelo kao što je Aligot. On je napravljen sa pire krompirom, puterom, pavlakom, lukom i topljenim sirom, a od svega toga je napravljen šlag. Samo jedna kašika ovog dila sadrži 6 odsto preporučenog dnevnog unosa zasićenih masti.
Škotska: Pohovana “Mars” čokoladica
Nakon što u Škotskoj posegnete za pohovanom ribom i krompirom, kao logično nameće vam se razmišljate i tome šta biste mogli da pojedete kao desert. “Mars” čokoladicu, naravno. Ko ne bi voleo čokoladicu hrskavu i pohovanu? Odgovor je – kompanija koja pravi “Mars” čokoladice, jer smatraju da ovo baš i nije u skladu sa njihovim ciljem da promovišu zdravu hranu.
Italija: Kalcona
Da li ste znali da jedna trardicionalna italijanska kalcona, sadrži isto testa koliko i pica servirana za četiri osobe? Ova vrsta pice je još nezdravija od originala. U kalconi, paradajz, mocarela i ostali tradicionalni pica sastojci, su “nabijeni” i preklopljeni tako da se jedu lako i slasno.
Gruzija: Kačapuri
Jesti iz tanjira je tako dosadno. Šta ako bi vam hrana bila servirana unutar hleba? I taj hleb napunjen istopljenim sirom? Gruzijci ovaj oblik obožavaju. To je činija napravljena od gleba koja je napunjena topljenim sirom i zapečena jajima i puterom.
Indija: Jalebi
Jalebi je duboko prženo testo koje je potopljeno u šećerni sirup. Izgleda kao tunel torta, a kada se pospe šećerom u prahu, ne možete ga se zasititi.
Japan: Ramen
Ramen je postao popularan poslednjih nekoliko godina. I to ne bilo kakav remen, nego dehidrirane nudle. Ovde se radi o tradicionalnoj japanskoj supi, koja se sastoji od rezanac u čorbi, zapečenim sa različitim vrstama mesa i povća. Supa bi trebalo da bude zdrava? Nažalost, čorba (često napravljena sa govedinom, mašću i uljem) je zaista jak “udarac”, iako rezanci nisu prženi.
Brazil: Akarahe (Acaraje)
Znate li šta je stvarno loše po vas? Palmino ulje. Mala kašika sadrži 7 grama čiste, zasićene masnoće. Sastojci Akarahe: Loptica napravljena od graška, duboko pržena u palminom ulju. Zatim se prži sa vatapom i karuruom (ljute paste napravljene od sušenih škampi, indijskog oraha… i još palminog ulja).
Kanada: Putine (Poutine)
Ovaj krompir je relativno zdrav obrok. Ali, u rukama Kanađana, postaje putin – pomfrit potopljen u sos i kajmak od “čedar” sira. Ovaj obrok je toliko popularan da je čak prodat Burger Kingu u Kanadi, gde je procenjno da jelo ima 740 kalorija i 41 gram masti.