Monday, December 9, 2024
HomeGreenUbrzajte metabolizam i smanjite apetit uz pomoć biljaka

Ubrzajte metabolizam i smanjite apetit uz pomoć biljaka

Pravilnim odabirom biljaka u ishrani možete maksimalno vaš organizam dovesti u red, smršati i normalizovati apetit. Mi vam preporučujemo neke biljke sa kojima možete postići sve prethodno navedeno. Razmislite, jer vi ste čuvari vašeg zdravlj…

Ljuta paprika: smanjuje apetit
Zapravo nije reč o biberu, već o ljutoj (čili) papričici iz tropskih krajeva
Dejstvo: Ljuta supstanca kapsaicin za 20 puta povećava lučenje pljuvačke u ustima, a to znači da sve ono što pojedemo i brže varimo. Kapsaicin do 25 odsto ubrzava razmenu materija, uključujući i metabolizam masti. Ne stvaraju se masne naslage, već se mast odmah pretvara u energiju. Osim toga, ljute supstance podstiču proizvodnju hormona sreće, a srećni ljudi imaju manju potrebu za slatkišima!
Primena: Preporučuju se dve kašičice kajenskog bibera dnevno (najbolje sveže mlevenog). Možete da ga koristite kao dodatak svim jelima u koja obično stavljate crni biber. Budite oprezni: bez obzira na vrstu, čili je uvek ljut! Najpogodniji je za začinjavanje čorbe od krompira, sočiva, pasulja i gulaša, kao i ribe, salate, mesa, pirinča itd.
Đumbir: izbacuje otrove
Najčešće se koristi koren ove tropske biljke.
Dejstvo: Koren sadrži eterična ulja i ljute supstance (npr. gingerol), koje, s jedne strane, deluju umirujuće na nervni sistem, a s druge strane, podstiču lučenje pljuvačke, želudačnih sokova i žuči. Zahvaljujući tome, mast bolje i brže sagoreva, to jest pretvara se u energiju. Osim toga, ove supstance podstiču rad creva i izbacivanje štetnih supstanci iz organizma. Koren sadrži i enzime koji razlažu belančevine, čime se sprečava nagomilavanje štetnih materija u crevima.
Primena: Rendani koren možete dodati sosovima, salatama, jelima od pirinča, piletini (količina po ukusu) ili napravite sok od đumbira: očistite koren veličine pet centimetara, iseckajte ga na kolutove i ubacite u litar ključale vode. Ostavite da odstoji 20 minuta. Ova količina je dovoljna za jedan dan, ali imajte na umu da tečnost treba da bude topla.
Majoran i origano: sagorevaju masti
I jedan i drugi začin potiču iz Sredozemlja.
Dejstvo: Koriste se samo listovi, koji sadrže eterično ulje timol, gorke supstance i tanine (podstiču rad žuči i jetre, to jest sagorevanje masti). Pored toga, stimulišu rad bubrega i doprinose izbacivanju tečnosti iz organizma.
Primena: Odlični su kao dodatak teškim jelima poput pasulja ili svinjskom mesu. Najbolje je da koristite svežu biljku (listiće dodajte jelu neposredno pre nego što je jelo skuvano). Osim toga, majoran može da se koristi za začinjavanje salate ili u kombinaciji sa paradajzom.
Kim: poboljšava varenje
Ova biljka raste u Srednjoj Evropi, a prvenstveno se koristi njeno seme.
Dejstvo: Ulje iz semena (karvon) podstiče proizvodnju želudačnih sokova – hrana se brže i bolje vari. Osim toga, ulje deluje umirujuće, a takođe pomaže kod nadimanja stomaka.
Primena: Ako patite od nadimanja želuca, rasporedite tri šolje čaja na ceo dan (dve kašike kima prelijte sa 250 ml ključale vode). Takođe možete da pomešajte 150 g posnog sira sa jednom kašičicom kima (konzumirajte između obroka). Nemojte soliti, jer so zadržava vodu u oganizmu. Kim se slaže sa mesom, kiselim i slatkim kupusom.
Crni biber: podstiče metabolizam
Crna zrnca bibera zapravo su nezreli osušeni plodovi jedne tropske puzavice. Dejstvo: Ulja, ljute supstance i tanine efikasni su protiv bakterija i virusa, a takođe podstiču rad bubrega, kao i stvaranje enzima važnih za varenje, aktivirajući rad želuca i creva, kao i metabolizam.
Primena: Crni biber možete da koristite gotovo za sva jela intenzivnijeg ukusa. Ovim začinom možete da pospete sendvič, ili da ga dodate salati. Najbolji je sveže mleven, jer na taj način ostaju sačuvani dragoceni sastojci.
Savet: Svakog dana popijte šolju toplog mleka sa jednom do dve kašičice meda i dva prstohvata bibera. Ovaj napitak iz ajurvede odličnog je ukusa.
Limunova kora: blokira pretvaranje šećera u masti
Dejstvo: Jedna američka studija je pokazala da supstanca iz limunove kore (hidrokisicitrična kiselina HCA) sprečava pretvaranje viška ugljenih hidrata u masti. Na taj način se smanjuje količina novih masnih ćelija za oko 79 odsto.
Primena: Najjednostavnije je da isečete limun sa korom na režnjeve i da onda to grickate tokom dana (samo neprskano voće dolazi u obzir!). Ili jednostavno izrendajte koru i koristite je kao začin.
Senf: sagoreva masti
Dejstvo: Glikozidi ulja senfa (ljute supstance) podstiču cirkulaciju, a time i rad žuči, nadležne za sagorevanje masti.
Primena: Zrnca slačice se koriste za turšiju i pečenje i kuvanje čorbastih jela, kao i pripremanje svih vrsta mesa.
Cimet: protiv napada gladi
Koristi se kora drveta cimeta, koje raste pre svega u Indiji, jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi.
Dejstvo: Kora cimeta sadrži eterična ulja, kiseline i tanine koji, između ostalog, podstiču cirklulaciju i time ubrzavaju metabolizam. To znači da naše telo troši više energije. Naročito je efikasna biljna supstanca metil-hidroksi kalkon polimer, otkrili su naučnici u čijim su studijama učestvovali dijabetičari. Ova supstanca podseća na prirodan insulin, sprečavajući prebrzo opadanje nivoa šećera tako da ne možemo brzo da ogladnimo.
Primena: Najbolje je sveže samleven cimet dodate u jutarnju kafu ili čaj, u musli, u jogurt ili sladoled. Dnevno bi trebalo da unesete u organizam četvrtinu kašičice.

Previous article
Next article
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja