Među samoubicama dvostruko je više muškaraca nego žena. Ratne traume, nezaposlenost, očajna ekonomska situacija, mobing na poslu, ponižavajući odnosi prema zaposlenima samo su neki od razloga zašto se ljudi odlučuju na ovakav korak.Iza samoubistva često stoji depresija, iako se smatra da su tegobi i depresiji znatno sklonije žene. Sve više stručnjaka tvrdi da se psihološki problemi muškaraca ignorišu, ne leče i da se terapija mora oslanjati na rodne razlike.
U nekim zemljama poput Nemačke, od 10.000 samoubistava godišnje čak tri četvrtine počine muškarci. Iza toga često stoji depresija. Prema nekim evropskim epidemiološkim studijama, od nje tokom života pati 15 do 20 odsto stanovništva i trebala bi da se leči, a leči se malo ili se ne leči uopšte.
Mlađi teže traže pomoć
- Mlađe osobe se ređe obraćaju za stručnu pomoć, jer se boje da priznaju lične slabosti i povređene muškosti, a ako to i čine, onda je to uglavnom zbog problema zavisnosti. Psihoterapeuti su do sada muškarce i žene jednako tretirali, ali otpor je tome sve veći, jer sve više stručnjaka tvrdi da se psihološki problemi muškaraca ignorišu.
- Još u davnim zapisima starim devet vekova stoji da muškarci i žene različito pate, a stručnjaci tek u novije vreme to uzimaju u obzir tražeći da se psihoterapija prilagodi muškim i ženskim i da poremećaji ne zahvataju u istoj meri i istim intenzitetom.
Muškarci teže podnose gubitak posla
- Stručnjaci kažu da se depresija kod muškaraca često previdi, jer se neretko skriva iza agresivnosti, alkohola, droge, čak neobuzdanog seksualnog života i prejedanja.
- Muškarci teže podnose gubitak posla. Njegov rad definiše njegovu muškost, a sada se topi iz dana u dan. Njegova je muškost tim više povređena ako umesto njega hleb i mleko donosi supruga. Ako se tome još pridruži saznanje da u kasnim srednjim godinama nema nikakvih izgleda za zaposlenje…
Omladina u nezavidnom položaju
- Posebna priča su mladi u naponu snage koji ne znaju kuda bi sa sobom ili oni koji moraju da izgaraju na poslu ili trpe mobing da bi sačuvali radno mesto i mizernu platu, u stalnom stresu i nesigurnosti hoće li im preduzeće otići u stečaj.
- Oni koji mesecima rade bez plate i mesecima ih potom ponižavaju u njihovoj mučnoj borbi da izvuku barem deo zarade. Negde sredinom devedesetih, neki psiholozi su upozoravali da se zbog rata razbolelo celo društvo, a sada se tome zbog ekonomske krize, svakodnevnih dokaza korupcije još pridružuje hronično stanje malodušnosti.
Kako se lečiti
- Istraživanje je pokazalo da se mnogo lošiji rezultati postižu u slučaju kada muški terapeut leči ženskog pacijenta, nego kada pacijenta leči terapeutkinja ili kada su doktor i pacijent istog pola.
- U grupnim terapijama žene lakše dele svoje osećaje nego muškarci. U svakom slučaju, vrlo je bitno da psihoterapeuti reaguju na specifične potrebe muškaraca i žena, kažu psihoterapeuti, jer zanemarivanjem toga mogu da načine više štete nego koristi.
Izvor: 24sata