Friday, May 3, 2024
HomeGreenPredmeti koji su leglo bakterija

Predmeti koji su leglo bakterija

Dok sezona gripe traje, korisno je proučiti i eliminisati opasne izvore brojnih bakterija. Neke bakterije poput ešerihije koli i salmonele mogu da prouzrokuju ozbiljne infekcije, a neretko se nalaze na potpuno neočekivanim mestima.
Četkica za zube

  • Bakterije se posebno dobro razmnožavaju u vlažnom okruženju, kao što je vaša četkica za zube, napominje Čarls Gerba, mikrobiolog sa Univerziteta u Arizoni. Osim toga, još je i studija iz 70-ih godina otkrila kako pri svakom puštanju vode u šolji, fekalne bakterije se rasprše po vazduhu cele prostorije. Zato su velike šanse da je vaša četkica za zube prekrivena mikrobima. Kako biste se zaštitili, četkicu promenite svaka tri do četiri meseca, a poklopac wc šolje spustite svaki put kada puštate vodu.

Nakit

  • Upravo je ovo razlog zašto doktori moraju da uklone nakit pre ulaska u operacionu salu. Studija iz 1997. godine pokazala je kako zdravstveni radnici koji nose prstenje imaju znatno više mikroba, a čak i nakon pranja ruku na sebi imaju više mikroba od osoba koje ne nose nakit, a nisu oprale ruke. Rupice na nakitu mogu biti odlično stanište mikroba, posebno uz činjenicu da se i veoma teško čiste. Međutim, srebro je antimikrobno i zato glatki srebrni nakit može biti poprilično siguran izbor.

Prostirke za jogu

  • Iako brojne sportske dvorane imaju antibakterijski sprej, on se retko ili čak nikada ne koristi za dezinfekciju prostirki za jogu koje su svakodnevno izložene bosim nogama i znoju. Iako naučnici nisu nikada proučavali te prostirke, pojavile su se sumnje da se na njima nalaze bakterije otporne na antibiotike. Zato je bolje da na treninge nosite svoje prostirke.

Jastuci

  • Redovno perete posteljinu i jastučnice, ali kada ste poslednji put oprali jastuke? Jastuci sadrže bakterije i grinje koje mogu da uzrokuju alergije. Nekoliko studija pokazalo je kako su upravo jastuci jedan od najvećih izvora infekcija u bolnicama. Jednostavno rešenje je da ih redovno perete.

Kompjuter

  • U nekim slučajevima, na površini računara, posebno na tastaturi, pronađeno je više bakterija nego na wc šolji. Tokom radnoga dana za kompjuterom provedemo nekoliko sati i tipkamo po tastaturi iznad kojih se jede, kašlje, koja se dira prstima. Oni koji su zaduženi za čišćenje kancelarija ih ne čiste,jer ih smatraju privatnih površinama, zato, ako želite da izbegnete brojne bakterije, svoj radni sto i kompjuter redovito čistite antibakterijskim maramicama i sredstvima.

Torbice

  • Kada ih ne nosite na ramenu, torbice su uglavnom odložene na podu u restoranu, bioskopu, pozorištu, na kukici u javnom wc, nosite ih dok se vozite javnim prevozom, pa čak i kad idete kod doktora. Istraživanjem, koje su proveli ABC News i Univerzitet u Arizoni pa su analizirali 50 ženskih torbica, otkriveno je kako dno ženskih torbica vrvi bakterijama, uključujući fekalne bakterije i one koje uzrokuju infekcije kože. Na samo jednoj torbi naučnici su otkrili 6,7 miliona bakterija. Zato, svaku torbu treba s vremena na vreme obrisati antibakterijskim maramicama.

Kuhinjski sunđeri

  • Topla i vlažna unutrašnjost kuhinjskog sunđera je idealno stanište bakterijama. Zato se često može dogoditi da, umesto da čistite kuću, samo širite bakterije na sve strane. Srećom, to je lako izbeći. National Sanitation Foundation Univerziteta u Mičigenu savetuje da s vremena na vreme kuhinjski sunđer zagrejete u mikrotalasnoj i tako uništite bakterije. Osim toga, sunđer je preporučljivo menjati na svake dve nedelje.

 
Izvor: 24sata

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Stefan on Dva od jednom
Zorana on USB meda!
Slobodan on Multi mališan!