Zima se polako približava i postavlja se pitanje „Gde na zimovanje?“. Ukoliko još uvek niste odabrali mesto, mi smo tu da vam pomognemo u izboru.
Kopaonik
Najveći planinski masiv u Srbiji, pruža se pravcem od severozapada ka jugoistoku u dužini od oko 80 km. Najviši deo na Kopaoniku je prostrana površ Ravni Kopaonik, oko koje se diže Suvo Rudište sa najvišim vrhom planine – Pančićevim vrhom, 2017 m.
Zbog blizu 200 sunčanih dana godišnje Kopaonik s pravom nosi naziv „planina sunca”. Hladni i teži vazduh kreće se okolnim dolinama i kotlinama, tako da zimske temperature nisu mnogo niske. Sneg pada od kraja novembra i zadržava se do maja. Kopaonik je dobio ime zbog rudnih bogatstava kojima raspolaže i koja su se ovde od davnina kopala.
Kopaonik preko cele godine nudi idealne uslove za aktivan odmor i predstavlja najveći i najpoznatiji srpski skijaški centar. Na prostoru Ravnog Kopaonika nalazi se veliki turistički centar, sa brojnim smeštajnim kapacitetima, sistemom ski-staza i žičara i ostalom turističkom infrastrukturom. Drugi turistički centar nalazi se kod sela Brzeće, na istočnoj padini Kopaonika. Skijaški tereni nalaze se na nadmorskoj visini od 1650 do 2017 m i svrstavaju se u terene prve kategorije. Turistički centar raspolaže mrežom od 24 žičare, ski-liftova i veznih instalacija, povezanih u jedinstven sistem, dva dečja lifta i opremljen je za sve kategorije skijaša. Dužina ski-staza je oko 55 km. Kapacitet sistema je preko 32.000 skijaša na sat. Gostima je na raspolaganju 12 km staza za nordijsko skijanje, a na lokaciji Crvene bare uređene i markirane su staze od 3,5 i 10 km. Postoji mogućnost iznajmljivanja ski-opreme i ski-servisa, i kao posebne atrakcije, motornih sanki.
Stara planina – Balkan
Ona je najveća planina u istočnoj Srbiji. Njen glavni venac prostire se približno od Zaječara do Crnog mora. Pritom manji deo glavnog venca predstavlja granicu izmedju Srbije i Bugarske.
Netaknuta priroda čini Staru planinu najlepšom planinom istočnog dela Srbije i jednim od njenih najvrednijih turističkih prostora. Ona predstavlja prirodno bogatstvo izvanrednog značaja i zaštićeni je park prirode. Pod snegom je skoro pet meseci godišnje.
Babin zub je jedan od vrhova Stare planine i nalazi se na 1780 m nadmorske visine. Od osnivanja Javnog preduzeća Skijališta Srbije počelo je i ozbiljno ulaganje u zimski turizam na Babinom zubu. Angažovana je najveća kompanija za proizvodnju zičara na svetu, Austrijski Doppelmayer.
Skijaški centar „Babin zub” čine staze na lokacijama Konjarnik, Sunčana dolina, kao i Markova livada, koja je osvetljena i za noćno skijanje. Četvorosedna žičara „Konjarnik”, sa pokretnom trakom za ukrcavanje skijaša, ima kapacitet 1500 skijaša na sat, a ski-lift „Sunčana dolina” kapaciteta 1200 skijaša na sat, kao i ski-lift „Markova livada”.
Na ovoj planini ima dosta objekata u izgradnji, a tek slede projekti koji će upotpuniti njen turistički značaj, tako da njeno vreme tek dolazi…
Zlatibor je jedna od malobrojnih planina u kojima još, ponegde, u skrovitom gustišu, možete naići na medveda, a zbog brojnosti vukova, njegovo zimsko izlovljavanje je već postala tradicija zlatiborskog kraja. Divlja svinja, lisica, zec, kuna, jazavac, prepelica, jarebica i veverica su uobičajena pojava.
Zlatibor
Zlatibor je odličan i za odmor i za dobar provod. Ko želi miran odmor na snegu i čistom vazduhu pronaći će ga isto kao i onaj ko želi dobar noćni provod…
Atmosferski pritisak na Zlatiboru je izuzetno povoljan, jer je ceo centralni plato zaklonjen od udara hladnih vetrova koji se slamaju o okolne visove. Samim tim boravak na ovoj planini povoljno utiče na poboljšanje svih akutnih i hroničnih oboljenja respiratornih organa, štitaste žlezde i anemije svih oblika. Osim „kupovine” zdravlja, Zlatibor je omiljena planina vrhunskih sportista i mesto za njihove najkvalitetnije pripreme. Pored prirodnih terena, za ove namene izgrađeni su najsavremeniji sportski objekti: velika sportska hala, fudbalski tereni, igrališta za tenis, zatvoreni i otvoreni bazeni.
Ovde je mikroklima izuzetna. Ima veliki broj sunčanih dana u toku godine (više od 200), a „ruža vetrova” se rascvetava upravo nad Zlatiborom, pa su samim tim zime blage. Snega ima od oktobra do maja.