Wednesday, December 11, 2024
HomeBlueBaobab - ugroženi kralj Madagaskara

Baobab – ugroženi kralj Madagaskara

Veličanstvena stabla baobaba ikona su pejzaža Madagaskara već vekovima i nepokretni simboli prelepih predela ovog tropskog ostrva. Međutim, deluje da se suočavaju sa ozbiljnom pretnjom.
Šest od osam vrsta ovog dugovečnog drveća su endemske na Madagaskaru, ostrvu koje se nalazi u Indijskom okeanu nedaleko od jugoistočne obale Afrike.
Ova neverovatna zemlja dom je bogatom ekosistemu koji predstavlja divan mozaik životinjskog i biljnog sveta koji je milionima godina bio u potpunoj izolaciji. Zato oko 90 odsto vrsta divljih stvorenja na madagaskaru ne postoji više nigde u svetu.
Među svima njima, najviše se ističe moćni baobab – drvo koje dostiže visinu i do 18 metara.
Opisuju ga često kao „drvo okrenuto naopako“ zbog njegovog neobičnog oblika – grane izgledaju kao korenje koje seže ka nebu, pa je zbog toga bio deo mnogih legendi lokalnog stanovništva.
Jedan od mitova je i sledeći: kada su bogovi sadili drveće, ono je neprestano odlazilo nekuda, pa su rešili da ih sade naopačke.
Zajednice na Madagaskaru su među najsiromašnijim na svetu, a mnogi žive isključivo od baobaba: njegoiv plodovi su jestivi, listovi se koriste u narodnoj medicini, a njihova ogromna stabla koriste se kao skloništa ili rezervoari vode tokom sušnih perioda.
Postoje mnogi načini na koje ljudi ovde žive od šuma“, objašnjava botaničar Džimi Razafitsalama.
„Prvo, oni koriste koru drveća za gradnju kuća, a listove koriste u medicini. Takođe, jedu plodove koji su bogati vitaminima, a ne zaboravimo da zbog prirodnih lepota ovde dolaze i turisti“, kaže on.
Međutim, iako turisti donosi kakav-takav prihod narodu koji živi u proseku sa oko dva dolara dnevno po domaćinstvu, Madagaskaru preti prava prirodna katastrofa.
Naime, mnoge ruralne zajednice su zbog proširivanja obradivih površina posekle oko 90 odsto šuma.
Borci za zaštitu životne sredine tvrde da poljoprivrednici sečom baobaba, pravljenjem njiva i korištenjem stabala za ogrev i proizvodnju uglja, uništavaju prelepe kišne šume i njihove stanovnike.
Poslednjih godina su vlasti na Madagaskaru podneli nekoliko inicijativa za očuvanje njihovih dragocenih šuma.
Država je pokrenula više projekata konzervacije i pošumljavanja, zbog kojih na Madagaskar dolaze ekoturisti iz celog sveta.
Razafitsalama kaže da je potrebno mnogo više kako bi se obezbedila budućnost stabala baobaba i vrsta koje od njih zavise.
Ukoliko ne bude uloženo više truda, Madagaskar, jedno od najlepših ostrva na svetu, izgubiće mnogo.
 
Izvor> B92

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Dešavanja